[b]Czy w razie raptownego wzrostu kosztów budowy domu dopłaty zostaną cofnięte? [/b]
Według opinii Departamentu Prawno-Legislacyjnego Ministerstwa Budownictwa, przepisy ustawy z 8 września 2006 roku o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania dopuszczają możliwość udzielenia kredytu preferencyjnego na realizację inwestycji, która w praktyce okaże się przekraczać cenowy limit, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy. Ustawodawca nie nakłada na bank obowiązku automatycznej weryfikacji decyzji o udzieleniu kredytu w przypadku stwierdzenia różnicy między kosztami wynikającymi z kosztorysu inwestorskiego lub odpowiedniej umowy zobowiązującej a ostateczną ceną zawartą w umowie o ustanowieniu/przeniesieniu własności lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub ostatecznymi kosztami budowy.
[b]Mamy z mężem kawalerkę, lecz chcielibyśmy wybudować dom. Czy jeśli podarujemy mojemu bratu kawalerkę, to spełnimy warunek braku lokum i będziemy mogli się starać o kredyt z dopłatami do odsetek na budowę domu?[/b]
W dniu zawarcia umowy kredytu preferencyjnego żadnemu z małżonków nie może przysługiwać prawo własności lub współwłasności do lokalu lub budynku mieszkalnego lub spółdzielczego prawa własności do lokalu lub domu mieszkalnego. Udokumentowanie spełnienia tego warunku następuje poprzez złożenie przez kredytobiorców w dniu zawierania umowy stosownego oświadczenia.
Dopłaty do odsetek będą więc przysługiwały tylko w przypadku, gdy umowa kredytu preferencyjnego zostanie podpisana przez oboje małżonków po przeniesieniu przez nich prawa własności do kawalerki na osobę trzecią. Tylko to pozwoli kredytobiorcom na złożenie zgodnego z faktycznym stanem prawnym oświadczenia.