Stowarzyszenie Społeczny Komitet Blokowy Właścicieli Mieszkań w Staszowie gromadzi na koncie bankowym wpłaty swoich członków na fundusz remontowy. Pieniądze są przeznaczone wyłącznie na sfinansowanie prac niezbędnych do zabezpieczenia bloku, m.in. ocieplenie styropianem, wymianę okien na klatkach schodowych, wymianę drzwi, remont dachu, rynien, rur kanalizacyjnych. Stowarzyszenie zwróciło się do staszowskiego urzędu skarbowego z pytaniem, czy od zebranych na koncie środków należy odprowadzić 19-proc. podatek dochodowy za 2007 r.
Naczelnik US przychylił się do przedstawionego we wniosku stanowiska stowarzyszenia: podatku płacić nie trzeba (sygn. PD/423-4/07). Są bowiem spełnione przesłanki do zwolnienia podatkowego, jakie prawo przewidziało w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej ustawa o CIT). Zgodnie z nim wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi – w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.Jednak innego zdania była Izba Skarbowa w Kielcach. Dyrektor izby argumentował, że powyższy przepis ustawy o CIT nie dotyczy stowarzyszeń. Nie ma w nim mowy o takim podmiocie. Uchylił więc decyzję naczelnika US i nakazał stowarzyszeniu zapłatę podatku (PD3-4231-113/07).
Dochód, który wspólnota mieszkaniowa uzyskuje z dzierżawy pomieszczenia pod stację transformatorową, jest dochodem z gospodarki zasobem mieszkaniowym i jako taki zwolniony jest z podatku dochodowego od osób prawnych – przyznał Urząd Skarbowy w Krapkowicach (PDII/423-4/07/AN).Budynek wspólnoty mieszkaniowej w K. został zaprojektowany w taki sposób, że mieści się w nim stacja transformatorowa, która zasila ten i inne budynki w energię elektryczną. Sama stacja jest własnością zakładu energetycznego, ale pomieszczenie, w którym się ona znajduje, jest dzierżawione od wspólnoty w zamian za czynsz dzierżawny. Co miesiąc zasila on fundusz remontowy wspólnoty.
Wspólnota miała jednak wątpliwości, czy dzierżawę pomieszczenia pod transformator można zaliczyć do gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Jest to o tyle istotne, że dochody wspólnot mieszkaniowych uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi są wolne od podatku dochodowego od osób prawnych w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów. Jeśli jednak wspólnota uzyska dochód z działalności gospodarczej innej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi, to podatek zapłacić musi niezależnie od celu, na jaki je wyda.
Urząd skarbowy uspokoił wspólnotę. Powołał się na pismo Ministerstwa Finansów z 22.12.2006 r. (DD6-8213-438/WK/06/339/391), w którym jest wskazówka, jak rozumieć pojęcie „zasoby mieszkaniowe”. Zgodnie z tymi wytycznymi są to m.in. pomieszczenia znajdujące się w budynku mieszkalnym lub poza nim, związane z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych. Pomieszczenie z transformatorem mieści się w tej definicji.