Wieże tylko w planie

Miasto na razie nie wykupi roszczeń do gruntów na pl. Defilad. Urzędnicy poczekają na uchwalenie miejscowego planu, bo – jak mówią – od niego zależy cena ziemi

Publikacja: 14.07.2010 01:47

Jedna z możliwych koncepcji zagospodarowania pl. Defilad i okolic

Jedna z możliwych koncepcji zagospodarowania pl. Defilad i okolic

Foto: materiały prasowe

Wykup od spadkobierców właścicieli 15 działek [link=http://www.zyciewarszawy.pl]na pl. Defilad [/link]ratusz planował już jesienią ub.r. Na przygotowanie transakcji zagwarantował nawet 8 mln zł w budżecie miasta.

– Sprawa wpisów do księgi wieczystej utknęła jednak w sądzie. Ale mamy nadzieję, że uporamy się z tym do jesieni – wyjaśnia wiceprezydent Andrzej Jakubiak.

Urzędnicy przyznają jednak, że z ostatecznym wykupem i tak chcą poczekać do uchwalenia przez radę miasta nowego planu zagospodarowania centralnego miejskiego placu. – Od tego, co można zbudować na danej działce, zależy cena mkw. ziemi. Warto poczekać na ostateczny kształt planu – mówi dyrektor Biura Gospodarki Nieruchomościami Marcin Bajko. Ale wiceprezydent zapewnia, że odkupienie tych nieruchomości to sprawa prestiżowa.

[srodtytul]Wieże i oranżeria[/srodtytul]

Plan, nad którym prace trwały prawie od początku kadencji, został właśnie wyłożony do wglądu w Pałacu Kultury. Można składać do niego pisemne wnioski i uwagi. Publiczną dyskusję ratusz planuje 22 lipca. – Trochę dziwną porę ratusz wybrał na dyskusje nad najważniejszym w mieście planem. Lepiej było poczekać do jesieni – mówi urbanista Grzegorz Buczek.

W stosunku do poprzedniego, uchwalonego w 2006 roku przez poprzednią radę miasta, nowy plan przewiduje zdecydowane podwyższenie zabudowy, nawet do 245 metrów. Wysokie budynki będzie można postawić od ul. Emilii Plater i od Alej Jerozolimskich. W planie przewidziano przede wszystkim biura i inne usługi. Od strony Al. Jerozolimskich dopuszczono także funkcje mieszkaniowe. Nowością jest też oranżeria w parku Świętokrzyskim, naprzeciwko wejścia do Pałacu Młodzieży. W tym rejonie zaplanowano też parking rowerowy. We wrześniu miasto ogłosi konkurs na oba te obiekty.

To jedyna zabudowa parku. Ratusz, zgodnie z zapowiedzią, zrezygnował z wieżowca od strony ul. Świętokrzyskiej. Nie zmieniło miejsca planowane też wcześniej Centrum Sztuki Nowoczesnej w pobliżu narożnika ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej. Jest też miejsce na ewentualny dom towarowy, który chcieli tu budować kupcy z KDT, oraz na teatr muzyczny.

[srodtytul]Wizja, a nie plan[/srodtytul]

– Na pewno nie jest to tak wyrazista i spójna wizja jak planowane na początku lat 90. corso otaczające wieżowcami Pałac Kultury – przyznaje Buczek.

A jeden z twórców corsa, Bartłomiej Biełyszew, dodaje, że plan z przypadkowymi wieżowcami definitywnie pogrzebał szansę na stworzenie w stolicy nowoczesnego centrum na miarę XXI wieku.

– Tu wieżowiec, obok czteropiętrowiec, a dalej kolejna wieża. To taki bałagan, a nie centralna wizytówka miasta – mówi Biełyszew, ale zastrzega, że ostatecznej wersji planu jeszcze nie widział.

Architekci wskazują też na inne mankamenty nowego planu zagospodarowania pl. Defilad.

– To jest właściwie bardziej artystyczna wizja niż plan, na którym mogą oprzeć się inwestorzy – komentuje Buczek. – Przecież prawie 80 proc. zabudowy przeznaczone jest na komercję. A potencjalni inwestorzy nie wiedzą, co tak naprawdę można budować, bo w planie nie ma np. informacji o infrastrukturze w rejonie placu. Buczek dodaje, że w wielu krajach korporacje deweloperskie opiniują plan już na etapie przygotowań. – Publiczna dyskusja teraz, gdy plan jest gotowy, to z punktu widzenia przyszłych inwestorów trochę za późno – mówi Buczek.

Plan będzie wyłożony do wglądu do 17 sierpnia. – Chcemy, by rada miasta uchwaliła go jeszcze w tej kadencji samorządu – mówi rzecznik ratusza Tomasz Andryszczyk. – Mamy nadzieję, że będzie to decyzja ponad podziałami politycznymi. Usunęliśmy najbardziej kontrowersyjne zapisy, np. wieżowiec od strony ul. Świętokrzyskiej.

[srodtytul] [i]Czytaj też [link=http://www.zyciewarszawy.pl/artykul/494588_Wieze_tylko_w_planie.html]w Życiu Warszawy[/link][/i][/srodtytul]

Wykup od spadkobierców właścicieli 15 działek [link=http://www.zyciewarszawy.pl]na pl. Defilad [/link]ratusz planował już jesienią ub.r. Na przygotowanie transakcji zagwarantował nawet 8 mln zł w budżecie miasta.

– Sprawa wpisów do księgi wieczystej utknęła jednak w sądzie. Ale mamy nadzieję, że uporamy się z tym do jesieni – wyjaśnia wiceprezydent Andrzej Jakubiak.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo