Pekabex produkuje betonowe prefabrykaty dla różnych rodzajów budownictwa, skupmy się na mieszkaniówce. Gros waszej produkcji kierujecie do Szwecji – mówimy o komponentach do ponad tysiąca lokali rocznie. Dlaczego nasi deweloperzy nie korzystają z tej technologii na masową skalę? Pokutuje obraz PRL-owskiej wielkiej płyty? Koszty budowy są wyższe?
Myślę, że deweloperzy i nabywcy mieszkań nie do końca zdają sobie sprawę z różnic między dzisiejszą technologią a dawną wielką płytą. Obserwujemy też pewne obawy deweloperów – złudne – że na rynku nie ma odpowiednich partnerów, producentów prefabrykatów.
Jeśli chodzi o koszty, nie sposób zestawić technologii tradycyjnej i prefabrykowanej jeden do jednego. Nominalnie koszty są porównywalne, ale inwestycja z zastosowaniem prefabrykatów trwa o połowę krócej, nakład pracy na mkw. ściany jest zdecydowanie mniejszy. Technologia pozwala też uzyskać do nawet 7 proc. więcej PUM (powierzchnia użytkowa mieszkań – red.)., także parametry akustyczne i termoizolacyjne są znacznie lepsze.
Uważam, że to kierunek rozwoju budownictwa w Polsce i jest kwestią czasu, kiedy deweloperzy przekonają się do tej technologii.