[b]Moja mama jest zadłużona w spółdzielni mieszkaniowej na ok 30 tys. zł. W mieszkaniu tym, poza matką i ojcem, jestem zameldowana ja z córką oraz siostra z synem. Ja i siostra z dziećmi tam nie mieszkamy. Spółdzielnia wystawiła wniosek do komornika o eksmisje. Czy jeżeli wymeldujemy się z tego mieszkania albo będziemy mieć meldunek tymczasowy gdzie indziej, będziemy musiały spłacać zadłużenie mamy?[/b]
Nie tak łatwo uwolnić się od odpowiedzialności za długi spółdzielcze. To, czy czytelniczka będzie musiała spłacać zadłużenie matki w spółdzielni nie zależy od zameldowania w zadłużonym lokalu. Współodpowiedzialnym za długi spółdzielcze jest ten, kto stale zamieszkuje w lokalu i faktycznie z niego korzysta. Natomiast odpowiedzialność ogranicza się tylko do czasu jego zamieszkiwania i korzystania.
Problematykę zadłużenia w spółdzielni regulują przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=BBC6547BB3EA800A37D1A62AF84FA65C?id=169950]ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych[/link] oraz [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=86F27ADE2102E1D67842E76D535F1BD1?id=70928 ]kodeks cywilny[/link].
Czytelniczka oraz pozostali pełnoletni członkowie rodziny są odpowiedzialni solidarnie za zadłużenie wobec spółdzielni. Oznacza to, że każdy ze współdłużników odpowiada za całość długu, a spółdzielnia może dochodzić całości lub jego części od wszystkich dłużników łącznie, od jednego z nich albo od każdego z osobna. Spłata zadłużenia przez jednego lub niektórych współzadłużonych zwalnia z odpowiedzialności pozostałych.
Czytelniczka nie wyjaśnia, na jakiej podstawie prawnej jej matka użytkuje lokal spółdzielczy. Prawo użytkowania może wynikać np. ze spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu lub umowy najmu.