Grunty leśne przejęte przez Skarb Państwa po 1944 r. na podstawie tzw. dekretu leśnego (dekret PKWN z 12 grudnia 1944 o przejęciu niektórych lasów na własność Skarbu Państwa) mogą dziś zostać odzyskane przez spadkobierców „wywłaszczonych” właścicieli w toku procesu o ustalenie własności (art. 189 kodeksu postępowania cywilnego).
Pomimo że postępowanie takie jest skomplikowane – w szczególności w zakresie dowodowym – to odpowiednie przygotowanie lub uzyskanie stosownej dokumentacji przed procesem i właściwa taktyka procesowa umożliwiają odzyskanie przejętego przez Skarb Państwa lasu w naturze.
Dotyczy to tych części lasów, które zostały przejęte na gruncie dekretu leśnego nielegalnie. Zważywszy, że jako nielegalnie przejęte lasy należy uznać w szczególności parcele, których obszar był nie większy niż 25 ha, do odzyskania może być wciąż ogromny obszar lasów.
Skarb Państwa po 1944 r. przejmował bowiem na gruncie tego dekretu znaczne obszary leśne, często nie zważając, że wśród nich znajdowały się działki niepodlegające przejęciu.
Niska świadomość
Moja kancelaria w ostatnich kilku latach odzyskała od Lasów Państwowych kilkadziesiąt hektarów znacjonalizowanych lasów. Procesów takich i setek odzyskanych hektarów mogłoby być dużo więcej, gdyby nie niska świadomość właścicieli pozbawionych lasów lub ich spadkobierców o drodze prawnej umożliwiającej im zwrot mienia