Jakie warunki musi spełniać umowa przewłaszczająca nieruchomość na zabezpieczenie

Możliwości obrony przed skutkami umowy przewłaszczającej nieruchomość na zabezpieczenie, która w sposób ewidentny i rażący narusza zasadę ekwiwalentności świadczeń stron, jest co najmniej kilka.

Publikacja: 15.07.2020 02:00

Jakie warunki musi spełniać umowa przewłaszczająca nieruchomość na zabezpieczenie

Foto: AdobeStock

Przy okazji tarczy 3.0 znowelizowano kodeks cywilny, wprowadzając zupełnie nową regulację dotyczącą umów przewłaszczających nieruchomość mieszkalną należącą do konsumenta na zabezpieczenie tej lub innej umowy niezwiązanej bezpośrednio z działalnością gospodarczą lub zawodową tej osoby. To, co najistotniejsze i godne podkreślenia w pierwszej kolejności, to to, że nowy art. 387[1 ]k.c. będzie dotyczył nowych umów, które zostaną zawarte po jego wejściu w życie, a więc – zgodnie z przepisami przejściowymi zawartymi w ustawie z 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 – od 30 maja 2020 r. Od 30 maja 2020 r. konsumenci zyskali nową instytucję chroniącą przed ewidentnie niekorzystnymi skutkami umów przenoszących własność ich mieszkań na zabezpieczenie roszczeń względem wierzyciela. Zanim jednak dojdzie do zawarcia takich umów, a następnie do oceny ich ważności w ewentualnych procesach, warto pochylić się nad kwestią uprawnień już od dawna przysługujących konsumentom (i nie tylko) w razie zawarcia niekorzystnych umów przeniesienia własności nieruchomości na zabezpieczenie roszczeń. Ważność umów zawartych przed 30 maja 2020 r. będzie oceniana według dotychczasowych i nadal obowiązujących przepisów kodeksu cywilnego.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

Tylko 69 zł za pół roku czytania.

O tym, jak szybko zmienia się świat. Czy będzie pokój na Ukrainie. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, tłumaczymy, inspirujemy.

Nieruchomości
Łatwiejsza legalizacja samowoli budowlanej? Jest pomysł zespołu Brzoski
W sądzie i w urzędzie
Nowość w aplikacji mObywatel. „Pozwala zaoszczędzić sobie wycieczki do urzędu"
Praca, Emerytury i renty
13. emerytura nie dla wszystkich seniorów. Te grupy nie otrzymają świadczenia
Nieruchomości
Czy sąsiad może żądać zwrotu pieniędzy za ogrodzenie? Przepisy mówią jasno
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Prawo drogowe
Będzie pułapka na łamiących zakaz prowadzenia aut. Może złamać wiele karier
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń