W 2003 r. podatnik na podstawie protokołu przekazania wszedł w posiadanie lokalu, za który zapłacił. Mimo to oraz wbrew postanowieniom umowy, spółdzielnia (sprzedawca) nie przeniosła na niego własności. Wniósł zatem do sądu pozew o nakazanie przeniesienia własności lokalu. W 2005 r. zapadł prawomocny wyrok zobowiązujący spółdzielnię do ustanowienia i przeniesienia na jego rzecz przysługujących praw do lokalu. Formalnie jednak własność lokalu została przeniesiona dopiero w 2007 r.
Pojawiła się wątpliwość, czy po ewentualnej sprzedaży tego lokalu w 2012 r. podatnik będzie musiał zapłacić od niej podatek. Wystąpił więc z wnioskiem o interpretację.
Izba Skarbowa w Łodzi (numer interpretacji: IPTPB2/415-233/12-2/JR) uznała, że w ustawie o PIT nie ma definicji „momentu przeniesienia prawa własności", moment ten określany jest zatem zgodnie z przepisami prawa cywilnego. Nie ma przy tym znaczenia, kiedy nieruchomość faktycznie została wydana podatnikowi, ani to, kiedy z tytułu jej nabycia zapłacił całość ceny.
Jeśli podatnik formalnie nie stał się właścicielem lokalu – tzn. nie doszło do przeniesienia na niego własności na podstawie aktu notarialnego, nie rozpoczyna biegu pięcioletni termin, po upływie którego nie trzeba płacić podatku należnego od sprzedaży prywatnej nieruchomości.
W opisanej sytuacji zatem sprzedający nie uniknie zapłaty podatku.