Czy można wykupić mieszkanie spółdzielcze w budynku postawionym na dwóch działkach

Sąd Najwyższy odpowie na pytanie, czy można wykupić mieszkanie w budynku postawionym na dwóch różnych działkach, mających różne księgi wieczyste.

Publikacja: 10.12.2013 07:25

W PRL budowano domy nie przejmując się własnością gruntów

W PRL budowano domy nie przejmując się własnością gruntów

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

Problem powstał w Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej. Jej członkowie wykupili mieszkania w jednym z bloków. Sąd wieczystoksięgowy odmówił jednak założenia ksiąg wieczystych dla wyodrębnionych lokali.

Okazało się bowiem, że budynek, w którym znajdują się te mieszkania, stoi na dwóch działkach należących do dwóch różnych podmiotów (tj. gminy i Skarbu Państwa). Spółdzielnia jest zaś użytkownikiem wieczystym tych nieruchomości.

Sąd rejonowy, uzasadniając odmowę, powołał się m.in. na wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z 14 stycznia 2009 r., że posługiwanie się w ustawie o własności lokali pojęciem nieruchomości wspólnej oznacza, że lokal może zostać wydzielony tylko z jednej nieruchomości.

Spółdzielcy odwołali się do Sądu Okręgowego, a ten nabrał wątpliwości i postanowił zadać pytanie Sądowi Najwyższemu. Chodzi o to, czy dopuszczalne jest ustanowienie odrębnej własności lokali w drodze umowy między nabywcą a dotychczasowym właścicielem budynku położonego na kilku nieruchomościach pozostających w wieczystym użytkowaniu właściciela budynku, dla których prowadzone są odrębne księgi wieczyste. Sytuację komplikuje to, że nieruchomości te są własnością różnych osób.

W ocenie Sądu Okręgowego rację trzeba przyznać skarżącym. Według nich w ustawie o własności lokali nie ma przepisu zakazującego wydzielenia lokali z dwóch ksiąg wieczystych.

Powołany przez sąd rejonowy wyrok dotyczył natomiast innej sytuacji prawnej niż ta, która wystąpiła w tej konkretnej sprawie. Nie powinno się więc brać go pod uwagę.

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr