Zamierzam wybudować budynek usługowo-handlowy wraz z przyłączami do tego obiektu (m.in. wodociągowe, kanalizacyjne, gazowe i cieplne). Czy na ich wybudowanie muszę mieć pozwolenie? – pyta czytelnik.
Nie.
Na budowę przyłączy inwestor nie musi mieć pozwolenia na budowę. Wymagane jest jednak zgłoszenie. Budowa przyłączy może być realizowana na podstawie pozwolenia na budowę, jeżeli jest to związane z budową obiektu budowlanego. Zgodnie bowiem z art. 33 ust. 1 ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (dalej u.p.b.) pozwolenie na budowę dotyczy całego zamierzenia budowlanego. Skoro zatem czytelnik ubiega się o pozwolenie na budowę budynku wraz z przyłączami, to może objąć całość zamierzenia jednym wnioskiem o wydanie pozwolenia.
W takim przypadku całość zamierzenia zawiera się w projekcie budowlanym. Zatwierdzany jest on w decyzji o pozwoleniu na budowę. Taki pogląd potwierdza wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 18 maja 2010 r. (II OSK 858/09). NSA stwierdził w nim, że roboty polegające na budowie budynku wraz z przyłączami mogą być traktowane jako jedno zamierzenie inwestycyjne. Zatem budowa przyłączy do budynku czy też przebudowa istniejącej sieci, o ile roboty te powiązane są z budową obiektu budowlanego, mogą być realizowane na podstawie pozwolenia na budowę.
Inaczej jest w sytuacji, gdy inwestor zamierza wybudować przyłącza do istniejącego budynku albo do budynku, na który zostało już wydane pozwolenie na budowę. Wówczas traci on możliwość ujęcia tych przyłączy w decyzji o pozwoleniu na budowę.