Ukarani za wykup lokalu: tylko spółdzielnia dostaje upust w opłacie rocznej

Właściciele mieszkań dostają niższe upusty w użytkowaniu niż spółdzielnie.

Publikacja: 23.07.2014 09:45

Ukarani za wykup lokalu: tylko spółdzielnia dostaje upust w opłacie rocznej

Foto: Fotorzepa, Piotr Wittman

Roczna opłata za użytkowanie wieczyste od dwóch takich samych mieszkań może być diametralnie inna.

Właściciele lokali w spółdzielniach mieszkaniowych nie zawsze mogą liczyć na tak samo wysokie upusty jak posiadacze praw lokatorskich i własnościowych.

Mniej o połowę

– Po ostatniej podwyżce płacę prawie 1,7 tys. zł użytkowania wieczystego – oburza się Ewa J. z warszawskiego Mokotowa. – Moja sąsiadka 400 zł za takie samo mieszkanie. Różnica jest taka, że ja swoje wykupiłam, a ona ma własnościowe prawo do lokalu i korzysta z ulg spółdzielczych. Czuję się poszkodowana i jako członek spółdzielni, i jako współużytkownik wieczysty.

Wiele spółdzielni korzysta z bonifikat przyznanych przed laty.

– Chodzi o te zawarte w aktach notarialnych ustanawiających prawo użytkowania wieczystego gruntu w latach 70.– 80. – tłumaczy Grzegorz Abramek z Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych w Warszawie. – W efekcie niższe są opłaty za mieszkania lokatorskie i własnościowe. Z bonifikaty tej nie mogą korzystać osoby, które wykupiły lokale na własność, nawet jeśli są członkami spółdzielni. Przyznano ją bowiem spółdzielni.

– Z bonifikat wynikających z aktów notarialnych korzysta  u nas kilka spółdzielni mieszkaniowych – wyjaśnia Teresa Rosłoń z Urzędu Dzielnicy Mokotów w Warszawie. ?W innych miastach jest podobnie.

Różne upusty

Spółdzielnie bez starych bonifikat mogą korzystać też z art. 74 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Pozwala on występować w imieniu osób z lokatorskimi i własnościowymi prawami do władz gminy o upust w rocznej opłacie uzyskany przez spółdzielnię.

– Co roku informujemy o możliwości skorzystania z bonifikaty przez osoby, które spełniają kryterium dochodowe – tłumaczy Michał Tokłowicz, wiceprezes Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. W 2013 r. w PSM skorzystało z tego 227 osób. Na warszawskim Mokotowie tysiąc osób z 40 spółdzielni.

Z art. 74 u.g.n. mogą też skorzystać właściciele. Sami jednak muszą się o to zatroszczyć. Bonifikata jednak bonifikacie nierówna. W wypadku bowiem spółdzielni liczy się  ją na poszczególne lokale proporcjonalnie do udzielonego upustu spółdzielni. W wypadku właścicieli tak nie jest. – Bonifikata właściciela w spółdzielni jest niższa. Takie są przepisy – kwitują prezesi spółdzielni.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki r.krupa@rp.pl

Właściciel rozlicza się sam

Od wielu lat w spółdzielniach mieszkaniowych obowiązują  korzystne zasady przekształcania praw spółdzielczych (lokatorskich, własnościowych) na odrębną własność. Z możliwości wykupu skorzystały więc miliony osób.

Razem z lokalem kupili również udział we własności lub współużytkowaniu wieczystym gruntu. Oznacza to, że teraz bez pośrednictwa spółdzielni ponoszą daniny na rzecz gminy (chodzi o podatek od nieruchomości oraz roczną opłatę za użytkowanie wieczyste). Natomiast w wypadku mieszkań własnościowych i lokatorskich daniny te są elementem składowym opłaty za mieszkanie.

Roczna opłata za użytkowanie wieczyste od dwóch takich samych mieszkań może być diametralnie inna.

Właściciele lokali w spółdzielniach mieszkaniowych nie zawsze mogą liczyć na tak samo wysokie upusty jak posiadacze praw lokatorskich i własnościowych.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo