Wspólnota wychodząca ze spółdzielni bez pieniędzy z funduszu remontowego

Właściciele mieszkań, wychodząc ze spółdzielni mieszkaniowej, nie mogą żądać wypłacenia pieniędzy zgromadzonych na funduszu remontowym.

Publikacja: 24.10.2014 09:23

Wspólnota wychodząca ze spółdzielni bez pieniędzy z funduszu remontowego

Foto: Fotorzepa, Tomasz Jodłowski

Wspólnota mieszkaniowa, wydzielając się ze spółdzielni mieszkaniowej, będzie zaczynała od zera. Spółdzielnia nie musi przekazać jej ani środków zgromadzonych na funduszu remontowym, ani żadnych innych.

Tak wynika z uzasadnienia orzeczenia Sądu Najwyższego (sygnatura akt: IV CSK 470/13) podjętego na posiedzeniu niejawnym.

W tej konkretnej sprawie wspólnota mieszkaniowa zażądała od spółdzielni prawie 200 tys. zł. Były to środki, które właściciele lokali zgromadzili na funduszu remontowym. Sąd okręgowy wydał nakaz zapłaty. Spółdzielnia nie chciała jednak pieniędzy oddać.

Spór dotarł aż do SN. Ten wydał wyrok niekorzystny dla wspólnoty mieszkaniowej. Zdaniem sądu nie ma ona prawa występować z tego rodzaju roszczeniami. Jako ułomna osoba prawna może bowiem co najwyżej dochodzić należności związanych z zarządem nieruchomością wspólną, np. zaliczek na jej utrzymanie. Tymczasem w tym wypadku chodziło o wpłaty na fundusz remontowy.

Nie mają one – według SN – nic wspólnego z utrzymaniem budynku wspólnoty. Właściciele wpłacali je, zanim wspólnota powstała.

– To pierwsze rozstrzygnięcie SN dotyczące tej problematyki – mówi Grzegorz Abramek, wiceprezes Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych w Warszawie. – Jest ono o tyle ważne, że konfliktów na tle finansowym będzie przybywało. Brakuje bowiem przepisów, które dotyczyłyby rozliczeń finansowych pomiędzy wspólnotą a spółdzielnią.

Cierpią na tym zresztą nie tylko wspólnoty, ale także spółdzielnie. Nie mogą bowiem żądać od wspólnot zwrotu poniesionych nakładów.

– Jeżeli np. zostanie ocieplony budynek, a następnie właściciele, którzy w nim mieszkają, zdecydują się wydzielić,  spółdzielnia też nie ma podstaw do żądania zwrotu wydanych środków – tłumaczy prezes Abramek.

– Potrzebna jest nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych – twierdzi Kamila Dołowska, dyrektor Zespołu Prawa Cywilnego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.

Tymczasem w Sejmie jest już poselski projekt nowej ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, który rozwiązuje ten problem. Przewiduje on, że do wzajemnych rozliczeń stosuje się przepisy prawa spółdzielczego dotyczące podziału spółdzielni.

Projekt budzi jednak ogromne kontrowersje. Od ponad roku nic się z nim nie dzieje. Leży w sejmowej komisji zajmującej się projektami zmian przepisów spółdzielczych i czeka na swoją kolej.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo karne
Czy Mieszko R. brał substancje psychoaktywne? Są wyniki badań
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem