Wspólnoty mieszkaniowe: właściciel może nie zgodzić się na drogi remont lub wysoką zaliczkę

Właściciel niezadowolony z podjętej uchwały może kwestionować jej ważność w sądzie, ale tylko pod określonymi warunkami.

Publikacja: 30.01.2015 07:25

Wspólnoty mieszkaniowe: właściciel może nie zgodzić się na drogi remont lub wysoką zaliczkę

Foto: www.sxc.hu

Nie wszyscy muszą być zadowoleni z podjętych decyzji. Nie każdemu właścicielowi może się podobać np. uchwała w sprawie zaciągnięcia wielomilionowego kredytu na remont budynku lub podwyżka zaliczek. W takim wypadku ustawa o własności lokali daje prawo kwestionowania uchwały w sądzie.

Prawo do tego przysługuje na podstawie art. 25 tej ustawy. Uchwałę można kwestionować z kilku powodów. Jednym z nich jest niezgodność z prawem, innym – braki proceduralne czy merytoryczne. Takim brakiem formalnym może być np. niepowiadomienie właściciela o terminie rocznego zebrania albo brak możliwości głosowania.

Pozew można złożyć także wtedy, gdy doszło do naruszenia zasad prawidłowego zarządzania nieruchomością lub gdy uchwała jest sprzeczna z umową właścicieli określającą sposób zarządzania nieruchomością wspólną albo gdy w inny sposób narusza interesy właściciela. Przykładowo chodzi o sytuacje, gdy wspólnota podejmuje uchwałę, że właściciel jednego sklepu będzie płacił więcej niż pozostali właściciele lokali użytkowych.

Pozew przeciwko wspólnocie składa się razem z kwestionowanymi uchwałami, odpisem z księgi wieczystej lokalu, umową pomiędzy właścicielami lokali (jeżeli została zawarta). Może to zrobić jeden lub kilku właścicieli.

Właściwy jest sąd okręgowy ze względu na położenie nieruchomości wspólnoty. Opłata od pozwu wynosi 200 zł.

Pozew należy wnieść w ciągu sześciu tygodni od podjęcia uchwały na zebraniu ogółu właścicieli lub od powiadomienia osoby, która potem wytoczyła powództwo, o treści uchwały podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosów.

Taką sprawę sąd rozpatruje w trybie procesowym, a stronami są: właściciel, który wniósł pozew, oraz wspólnota reprezentowana przez jej zarząd.

Warto jednak pamiętać, że wniesienie pozwu nie wstrzymuje wykonania zaskarżonej uchwały. Chyba że właściciel złoży wniosek o wstrzymanie jej wykonania do czasu zakończenia sprawy, a sąd się do niego przychyli, wydając stosowne postanowienie.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr