Próbę realizacji inwestycji jako pierwsza podjęła spółka Parkview Terrace. W 2008 r. odkupiła ona od Polmosu Lublin użytkowanie wieczyste dwóch działek z budynkiem koszar z 1901 r. przy ul. 29 Listopada 5, w sąsiedztwie Łazienek. Po tym jak nielegalnie wyburzyła koszary, m.st. Warszawa wystąpiło do sądu o rozwiązanie umowy. Użytkownikiem wieczystym była już w tym czasie firma Griffin Group.
Gdy sądy: okręgowy i apelacyjny w Warszawie, rozwiązały umowę wieczystego użytkowania, skargę kasacyjną od wyroku SA wystosowała do Sądu Najwyższego już spółka z o.o. Park Residence. We wtorek z kolei naczelny Sąd Administracyjny podważył decyzję o warunkach zabudowy.
W ostrej granicy
Decyzję dla dwóch trzy- i pięciopiętrowych budynków ze wspólnym garażem podziemnym, w ostrej granicy z Łazienkami, wydał spółce Zarząd Dzielnicy Śródmieście. Samorządowe Kolegium Odwoławcze nie widziało podstaw do jej zakwestionowania ani konieczności uzgodnień z inwestycji z wojewódzkim konserwatorem zabytków.
– Koszary i otoczenie Łazienek nie zostały wpisane do gminnej ewidencji zabytków miasta Warszawy – wyjaśniał adwokat Kamil Osiński, reprezentujący Park Residence.
Zaskakujący wyrok
Muzeum Łazienek Królewskich zaskarżyło obie decyzje do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.