Pewna szczecińska wspólnota mieszkaniowa podjęła uchwałę, w której wyraziła zgodę na bezpłatny montaż w swojej kamienicy tablic reklamowych i informacyjnych na elewacji frontowej budynku przez właścicieli i najemców lokali użytkowych. Przy czym jak zaznaczono, montaż taki wymagał uzyskania zgody zarządu.
Uchwała ta nie spodobała się miastu, które miało własne lokale w kamienicy. Jej zdaniem naruszała ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną oraz jej interes jako właściciela lokali.
Sąd Okręgowy w Szczecinie przyznał miastu rację, i uchylił uchwałę. Sąd ten zauważył, iż w art. 12 ust. 1 ustawy o własności lokali zagwarantowane zostało prawo właściciela lokalu do korzystania z nieruchomości wspólnej zgodnie z jej przeznaczeniem. Nie daje to jednak właścicielom prawa do wieszania na elewacji kamienicy reklam i szyldów. Jak bowiem zauważono, ten rodzaj aktywności nie może zostać uznany za korzystanie z nieruchomości zgodnie z jej przeznaczenie, jako że podstawowym przeznaczeniem kamienicy mieszkalnej jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowym jej lokatorów, zaś podstawowym przeznaczeniem muru i elewacji w takim budynku jest zapewnienie bezpieczeństwa, oddzielenie go od innych budynków i zapewnienie ochrony przed działaniem bodźców z zewnątrz.
- Elewacja budynku, zwłaszcza takiego budynku (...) położonego w poniemieckiej dzielnicy Szczecina, z częściowo secesyjną zabudową, pełni również z całą pewnością funkcję estetyczną. Umieszczenie reklamy czy szyldu na takiej nieruchomości, choć oczywiście często praktykowane, nie czyni z tego rodzaju praktyki działania zgodnego z przeznaczeniem nieruchomości – zauważył sąd.
W uzasadnieniu wytknięto również, iż właściciele nie mogą korzystać z elewacji w niczym nieograniczony sposób, a kwestię sposobu korzystania z nieruchomości powinna określać sama uchwała, a nie decyzja zarządu.