W tych przypadkach musisz mieć pozwolenie na wycięcie drzewa na swojej działce. A co z ROD?

Planujesz jesienne porządki w ogrodzie lub usunięcie drzew i krzewów na działce ROD? Przed rozpoczęciem prac warto upewnić się, czy planowane wycinki wymagają zgłoszenia lub dodatkowego, specjalnego zezwolenia.

Publikacja: 02.10.2024 06:27

Zgłoszenie wycinki drzewa lub krzewu na własnej działce nie zawsze jest obowiązkowe

Zgłoszenie wycinki drzewa lub krzewu na własnej działce nie zawsze jest obowiązkowe

Foto: Adobe Stock

Jak wygląda proces zgłoszenia zamiaru wycinki drzewa? Kogo dotyczy obowiązkowo? Kiedy zezwolenie urzędu gminy nie będzie konieczne?

Kto musi zgłosić zamiar wycinki drzew?

Zasady wycinki drzew reguluje m.in. Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2022 poz. 916, 1726, 2185, 2375). Obowiązek zgłoszenia zamiaru wycinki drzew lub krzewów dotyczy m.in. właścicieli nieruchomości, którzy są osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej lub prowadzącymi działalność, a wycinka nie wiąże się bezpośrednio z prowadzoną przez nich działalnością.

Działka prywatna. Te drzewa można wyciąć bez pozwolenia

Zgłoszenie zamiaru wycinki nie jest konieczne m.in. w przypadku drzew i krzewów owocowych. Wyjątkiem byłaby sytuacja, w której planuje się usunięcie drzew owocowych z terenów zieleni lub w przypadku nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków. Nie trzeba również zgłaszać zamiaru wycinania krzewów, o ile ich usuwanie nie wiąże się np. z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Czytaj więcej

Podwyżka podatku od nieruchomości w 2025 roku. Ile zapłacimy i co się zmieni?

Przed planowaną wycinką trzeba w pierwszej kolejności określić gatunek drzewa, a następnie zmierzyć jego obwód na wysokości 5 cm od ziemi. Zgłoszenie zamiaru wycinki nie będzie konieczne w przypadku:

  • topoli, wierzby, klonu srebrzystego lub jesionolistnego – obwód pnia poniżej 80 cm,
  • kasztanowca, robinii akacjowej, platanu klonolistnego – obwód pnia poniżej 65 cm,
  • pozostałych gatunków drzew z obwodem pnia poniżej 50 cm,
  • bożodrzewu gruczołkowatego.

Wycinka drzew: Wyjątki i dodatkowe warunki

Zgłoszenia zamiaru wycinki do gminy wymagają drzewa lub krzewy połamane lub zniszczone w wyniku: katastrofy naturalnej, wypadku lub tzw. naturalnych czynników. Dodatkowe, specjalne zezwolenie będzie wymagane przy planach wycinki drzew, który mają status pomnika przyrody. Uwaga: w planach wycinania drzew na działce trzeba także uwzględnić okres lęgowy ptaków, trwający – w przypadku większości gatunków – od 1 marca do 15 października.

Należy również pamiętać o zakazie usuwania zadrzewień z obszarów chronionego krajobrazu i z przydrożnych parków krajobrazowych. Nie można samodzielnie usuwać m.in. drzew lub krzewów, które wchodzą w skład tzw. zadrzewienia śródpolnego lub nadwodnego. Wycinka drzew lub krzewów będących siedliskiem chronionych zwierząt, grzybów lub roślin będzie wymagać specjalnego zezwolenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska lub Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

Czytaj więcej

Zanim zaprosisz przyjaciół na impezę - sprawdź, czego nie wolno robić na "RODos"

Gdzie i jak należy zgłosić zamiar wycinki drzewa?

Zgłoszenie – oprócz danych osobowych właściciela nieruchomości – musi posiadać oznaczenie nieruchomości. Należy także przygotować m.in.: mapę z zaznaczeniem drzewa, które planuje się usunąć oraz informację o gatunku drzewa/krzewu i obwodzie pnia (na wysokości 130 cm). Dokument można zgłosić osobiście w urzędzie miasta lub gminy. Inne opcje to wysyłka pocztowa lub wniosek składany przez system ePUAP (do podpisania dokumentu wymagany będzie profil zaufany lub certyfikat kwalifikowany).

Urząd ma 21 dni na oddelegowanie pracownika, który sprawdzi czy zgłoszone drzewo można przeznaczyć do wycinki. Ewentualna informacja odmowna powinna zostać przesłana przez urząd maksymalnie do 14 dni. Uwaga: po uzyskaniu urzędowej zgody na wycinkę nie warto odkładać planowanych porządków na działce. Jeżeli drzewo, na które uzyskano zgodę, nie zostanie usunięte w czasie do 6 m-cy od wizyty urzędnika, konieczne będzie ponowne zgłoszenie wycinki.

Czytaj więcej

Czy można palić gałęzie i liście na swojej działce? Przepisy nie pozostawiają wątpliwości

Co z usuwaniem drzew i krzewów na terenie ROD?

W tym wypadku również obowiązuje Ustawa o ochronie przyrody z 16 kwietnia 2004 (znowelizowana 1 stycznia 2024), a także Ustawa z dn. 13 grudnia 2013 o rodzinnych ogrodach działkowych. O wycinkę drzew rosnących na tzw. terenie ogólnym Rodzinnych Ogrodów Działkowych powinno wnioskować stowarzyszenie ogrodowe (zarząd ROD). Wniosek o wycinkę drzewa  zlokalizowanego na konkretnej działce wysyła właściciel, czyli działkowiec.

Podobnie jak w przypadku prywatnych posesji zezwolenie na wycinkę na działce ROD nie jest wymagane dla określonych gatunków drzew. Drugi, kluczowy warunek to określony obwód drzewa, liczony na wysokości 5 cm od ziemi. Przykład: na działce ROD wyciąć bez wymaganego zezwolenia można m.in. robinię akacjową, o ile obwód jej pnia na wysokości 5 cm od ziemi nie przekracza 65 cm. Działkowiec może również usuwać bez zezwolenia skupiska krzewów, o ile zajmują powierzchnię mniejszą niż 25 m2. Na działce ROD można także wyciąć typowo ozdobne krzewy oraz drzewa i krzewy owocowe. W pozostałych przypadkach przed wycinką wymagane będzie przesłanie do urzędu gminy lub miasta standardowego wniosku o zezwolenie na wycinkę.

Jak wygląda proces zgłoszenia zamiaru wycinki drzewa? Kogo dotyczy obowiązkowo? Kiedy zezwolenie urzędu gminy nie będzie konieczne?

Kto musi zgłosić zamiar wycinki drzew?

Pozostało 97% artykułu
Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Nieruchomości
Ministerstwo Rozwoju przekazało ważną wiadomość ws. ogródków działkowych
Prawo w Polsce
Sąd ukarał Klaudię El Dursi za szalony rajd po autostradzie A2
Nieruchomości
Sąsiad buduje ogrodzenie i chce zwrotu połowy kosztów? Przepisy są jasne