Aktualizacja: 13.12.2024 04:54 Publikacja: 14.09.2023 21:10
Foto: mat. pras.
Real Management stoi na dwóch nogach: jest deweloperem mieszkaniowym i komercyjnym. Na tym pierwszym polu skupiliście się na zabudowie jednorodzinnej – w trakcie realizacji jest osiedle Neo Natolin w Warszawie. Skąd taka strategia?
Nasza firma powstała ponad 20 lat temu. Jako inwestor i deweloper realizowaliśmy oportunistyczne projekty we wszystkich segmentach rynku: budowaliśmy biura, parki handlowe, magazyny i osiedla mieszkaniowe. Nieruchomości komercyjne najczęściej trzymaliśmy we własnym portfelu. W 2019 r. postanowiliśmy skupić się na sektorze nieruchomości magazynowo-industrialnych oraz mieszkaniowym, a w 2021 r. zdecydowaliśmy się skoncentrować wyłącznie na działalności deweloperskiej. W efekcie przyjęcia tej strategii potroiliśmy skalę obecnie realizowanych projektów i pracujemy nad podobnym wzrostem w najbliższych trzech latach.
Po spokojnym II kw. na rynku działek w lipcu przyszło ożywienie. Za ziemią pod dom rozgląda się więcej klientów.
W drugim kwartale średnie ceny ofertowe domów z rynku wtórnego wzrosły w większości miast wojewódzkich – wynika z analiz portalu Nieruchomosci-online.pl.
Kilkupiętrowe domy i małe kamienice inwestorzy przebudowują na mikrokawalerki. Można je wynająć za 1,5–2 tys. zł.
Kredyt na 2 proc. największe plony zbierze na rynku mieszkań, ale będą i tacy, którzy wybudują dom z dopłatami.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Kursy budowniczych mieszkań z GPW są na nowych szczytach. Inwestorzy wierzą, że na coraz mocniej niezbalansowanym rynku duzi gracze będą w stanie płynnie uzupełniać ofertę i zarabiać na wzroście cen.
Ustawy mieszkaniowe – polaryzujące i rozgrzebane. Te o uwolnieniu gruntów, regulacji krótkiego najmu, REIT-ach – bardziej lub mniej zasygnalizowane. A to nie wszystkie otwarte fronty. Jaki jest bilans po 12 miesiącach?
Kupujący wstrzymywali się z transakcjami, sprzedający próbowali grać na czas, utrzymując ceny na wysokim poziomie.
Hale w województwie łódzkim chcą wynajmować firmy produkcyjne, logistyczne i handlowe. Popyt w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. wzrósł aż o 72,5 proc.
Informacje z portali internetowych potwierdzające rezerwację czy zawierające opinię najemcy to dopuszczalne i wiarygodne dowody, że w bloku są mieszkania wynajmowane krótkoterminowo.
Przydałoby się więcej spotkań z ekspertami i powołanie stałych grup roboczych dotyczących np. prawa budowlanego oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym – ocenia ekspert Komitetu ds. Nieruchomości Krajowej Izby Gospodarczej.
Trzy wyzwania podatkowe. Rynek czeka na rozstrzygnięcia.
Rząd zapowiada, że w pierwszym kwartale 2025 roku przedstawi kompleksowy program mieszkaniowy. Minister rozwoju Krzysztof Paszyk potwierdził, że program obejmie różnorodne formy wsparcia, od budownictwa komunalnego po własnościowe, jednak szczegóły wciąż są przedmiotem negocjacji.
Minister rozwoju Krzysztof Paszyk ogłosił w czwartek rano, że rząd nie wprowadzi kredytu 0 proc. Czy to koniec wielkich obietnic koalicji? Jak rząd Donalda Tuska radzi sobie w polityce mieszkaniowej? Czy to był stracony rok? W przededniu rocznicy powołania rządu w podcaście „Rzecz w tym” osiągnięcia gabinetu Donalda Tuska podsumowuje Adam Roguski.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas