Pierwsze Mieszkanie z podpisem prezydenta

Prezydent podpisał ustawę o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, która wprowadza "bezpieczny kredyt" z dopłatą do rat ze środków budżetu państwa - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Ustawa wchodzi w życie 1 lipca.

Publikacja: 07.06.2023 19:29

Pierwsze Mieszkanie z podpisem prezydenta

Foto: Adobe Stock

Nowe przepisy wprowadzają tzw. bezpieczny kredyt 2 proc. z dopłatą państwa do rat i konto mieszkaniowe z premią mieszkaniową z budżetu państwa.

"Bezpieczny kredyt" z okresowo stałą stopą procentową będzie mogła zaciągnąć osoba do 45. roku życia na pierwsze mieszkanie - zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Jeśli kredyt udzielony zostanie osobom prowadzącym wspólne gospodarstwo domowe, warunek wieku będzie musiała spełnić przynajmniej jedna z nich. Osoby wchodzące w skład gospodarstwa domowego kredytobiorcy nie będą mogły mieć w dniu udzielenia kredytu, ale także w przeszłości mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu.

Czytaj więcej

Ustawa o wsparciu zakupu mieszkań już gotowa. Sejm został przy 2 proc. kredytach

Kwota "bezpiecznego kredytu" to maksymalnie 500 tys. zł (600 tys. zł, jeśli kredytobiorca prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z małżonkiem lub ma co najmniej jedno dziecko). Wkład własny nie będzie mógł być wyższy niż 200 tys. zł, ale jeśli go nie będzie wcale, można będzie skorzystać z gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego. Co istotne, w programie nie obowiązuje limit cen za 1 metr kwadratowy mieszkania.

Państwo (czyli de facto wszyscy podatnicy) dopłaci do rat kredytu różnicę między stałą stopą procentową, ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2 proc. Z takich dopłat będzie można korzystać przez 10 lat.

Czytaj więcej

Bezpieczny kredyt 2 procent skrywa tajemnicę. Gorszy niż zwykłe pożyczki?

Kredyty będą udzielane przez banki, które podpiszą w tej sprawie umowę z BGK. Cztery banki już zadeklarowały wprowadzenie "bezpiecznego kredytu" mieszkaniowego od 3 lipca.

Według założeń Ministerstwa Rozwoju i Technologii, roczna liczba bezpiecznych kredytów 2% wyniesie średnio ok. 50 tys. Uruchomienie programu w II połowie 2023 r. pozwala przyjąć, że liczba udzielonych kredytów w 2023 r. wyniesie 10 tys., a w 2024 r. osiągnie wielkość 40 tys. Szacowana liczba kredytów na 2025 r. to 30 tys., 2026 r. – 35 tys., natomiast 2027 r. – 40 tys., co daje łączną szacunkową liczbę udzielonych bezpiecznych kredytów na poziomie 155 tysięcy.

W oszacowanej kwocie dopłat do rat sfinansowanych w 2024 r. w wysokości 941 mln zł dopłaty do rat za 2023 r. oszacowano na poziomie 178 mln zł. Łączna kwota dopłat do rat w latach 2024-2033 ma wynieść niemal 12,5 mld złotych.

Podpisana ustawa ogranicza też cesje umów rezerwacyjnych i deweloperskich.

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego