Jeszcze w lutym projekt ma trafić pod obrady rządu, a najpóźniej w kwietniu ma zostać już przyjęty i podpisany. Z założenia jest bezterminowy, jednak z uwagi na konieczność jego zabudżetowania pierwszy próg to 2027 r. W bieżącym roku zabezpieczono środki na ok. 20 tys. wniosków, a w każdym kolejnym planuje się przyznanie ok. 40 tys. kredytów.

- Nie należy się obawiać, że zabraknie środków, nie trzeba ustawiać się w kolejkach do banków z wnioskami. Zakładamy, że każdy kto spełni warunki, dostanie prawo skorzystania z preferencyjnego kredytu 2 proc. -  zapewnia minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Projekt uwzględnia zarówno mieszkania z runku pierwotnego jak i wtórnego. Przeznaczony jest dla osób średnio zamożnych, które będą mogły kupić mieszkanie o wartości do 700-800 tys. zł i będą miały zdolność kredytową na poziomie 200 tys.

Warunkiem udziału w programie będzie zakup mieszkania wyłącznie na użytek własny. Nie będzie można mieszkań odsprzedać ani wynajmować, nie będzie można kupować też w żądnym innym celu komercyjnym. Przepisy docelowo po konsultacjach, które właśnie  ruszają, mają zawierać klauzule pozwalające bankom na sprawdzanie stanu faktycznego kredytobiorców. Nabywca nieruchomości przez 10 lat będzie musiał ją na stałe zamieszkiwać.

- Chodzi  o uszczelnienie systemu  i przeciwdziałanie sytuacji w której mogłoby dojść do spekulacji mieszkaniami - wyjaśnia minister Buda.

To, jak mówi efekt doświadczenia z programu przyznawania dotacji na źródła ciepła w których dochodziło do wypaczeń i który wymagał  korekty.

- Na pewno jest to krok w dobrą stronę i próba rozwiązania zaistniałych problemów na rynku mieszkaniowym, zwłaszcza dla osób, które nie mają możliwości zakupu mieszkania ze względów finansowych. Na pewno wprowadzenie tanich kredytów powinno zwiększyć popyt na mieszkania. Na tle innych ofert kredytowych, proponowane 2 proc. jest wyjątkowo niskim oprocentowaniem. Niemniej warunki samej umowy kredytu będą określane przez poszczególne banki, a zatem jakie na prawdę będą, dowiemy się gdy program faktycznie wejdzie w życie -,ocenia radca prawna Joanna Maj.

W ocenie prawniczki problematyczna może być sprzedaż mieszkania, na którego zakup właściciele uzyskali pomoc państwa w ramach programu.

- Nie mówię tu oczywiście o przypadkach flipów mieszkaniowych, ale o sytuacjach losowych, w wyniku których często właściciele ze względów finansowych zmuszeni są do sprzedaży posiadanego lokalu, jako jedynego większego majątku. Czy w tej sytuacji sprzedający będzie zobowiązany zwrócić uzyskaną dotację? – pyta prawniczka.

Czytaj więcej

Pierwsze Mieszkanie. Rząd ogłosił kolejny program z dopłatami "od państwa"

Przepisy projektu ustawy mówią o tym, że przewiduje się stałą ratę kredytu w okresie 10 lat z korektą jaka nastąpi potencjalnie po 5 latach. Kredytu nie będzie można nadpłacać przez 3 lata. W przypadku utraty płynności finansowej i konieczności pozbycia się mieszkania i kredytu, kredytobiorca ma utracić prawo do ponownego w nim udziału. Ale nie będzie musiał oddawać pomocy państwowej. Nabywca takiego lokalu jeżeli zostanie do niego zakwalifikowany, będzie mógł nabyć takie mieszkanie za zasadach ogólnych przyjętych w ustawie.

Zgodnie z zapowiedzią MRiT, resort prowadzi także rozmowy z KNF na temat możliwości obniżenia rekomendacji, która obecnie wynosi 5 proc. do 2,5 proc., a podnosi koszty kredytu. Decyzja ma zapaść ostatecznie  w czerwcu, kredyt ma być dostępny od lipca.

- Cieszymy się, że KNF zaczął w końcu podzielać również argumenty PZFD, które miały uzasadniać poluzowanie aktualnych rozwiązań regulujących doliczanie bufora przy obliczaniu zdolności kredytowej. Choć początkowo urząd bardzo krytycznie odnosił się do naszych propozycji to widać, że obecnie podejście się jednak zmieniło. Zgodnie z naszymi danymi obniżenie bufora z w przypadku kredytów o zmiennej stopie procentowej przełoży się na zwiększenie zdolności kredytowej o 14-16 proc. Może to istotnie odbudować rynek kredytów hipotecznych- komentuje radca prawny PZFD Przemysław Dziąg.

Etap: projekt dzisiaj trafia do konsultacji i RCL