Pierwsze Mieszkanie. Rząd ogłosił kolejny program z dopłatami "od państwa"

Państwo pomoże osobom do 45. roku życia w spłacie kredytów zaciągniętych na pierwsze mieszkanie - wynika z najnowszego programu mieszkaniowego, który zaprezentował w piątek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Publikacja: 16.12.2022 14:43

Waldemar Buda, Minister Rozwoju i Technologii

Waldemar Buda, Minister Rozwoju i Technologii

Foto: mwb_konferencja/PARP

- Wychodzimy z założenia, że mieszkanie to prawo, a nie towar - powiedział Waldemar Buda. - Nasz program daje możliwość nabycia mieszkania w najbliższym roku, ale też daje perspektywę za kilka lat. Mówimy o dwóch rozwiązaniach. Pierwsze to Bezpieczny Kredyt 2%, czyli system dopłat do kredytu na zakup pierwszego M. Drugie to Konto Mieszkaniowe – program pomocy oszczędzającym na zakup pierwszego mieszkania - dodał.

Bezpieczny Kredyt jest dla osób, które są gotowe kupić pierwsze mieszkanie, a Konto Mieszkaniowe dla tych, które planują to w perspektywie następnych kilku lat. Oba instrumenty mają być rozwiązaniami kompleksowymi i objąć lokale zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. 

Bezpieczny Kredyt 2%

Kredyt będzie mogła uzyskać osoba do 45. roku życia, która nie ma i nie miała mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. W przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka, warunek wieku i „pierwszego mieszkania” spełnić będzie musiało przynajmniej jedno z nich.

Budżet państwa przez 10 lat będzie dopłacał różnicę między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących (aktualne na dzień ustalenia wysokości oprocentowania stałą stopą kredytową w dniu udzielenia kredytu i po 5 latach), a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%.

Tym samym rząd planuje wprowadzić oprocentowanie do kredytów hipotecznych na poziomie 2 proc. - Oczywiście przy zachowaniu marży banku - powiedział minister Buda. Dodał, że ma być ona nie wyższa niż w innych kredytach. Oprocentowanie kredytu 2 proc. ma być stałe, zmienna będzie wysokość raty.

-  Będziemy startować z wyższą ratą, aby spłacić więcej kapitału i ta rata będzie spadała do 10 lat, tak, aby po 10 latach rata się nie zmieniła - mówił minister.

Podał przykład: przy kredycie na 25 lat, zaciągniętym na kwotę 300 tys. zł i przy oprocentowaniu z marżą wynoszącym 8,46 proc. pierwsza rata bez dopłaty wynosiłaby 3115 zł, a po dopłacie - 1711,15 zł, a po 10 latach (przy założeniu, że warunki zostają bez zmian) - 1768,31 zł.

Maksymalna wysokość kredytu to 500 tys. zł, a w przypadku małżeństw lub rodziców z co najmniej jednym dzieckiem – 600 tys. zł na lokale na rynku pierwotnym i wtórnym Nabywca pierwszego mieszkania będzie miał przy tym dowolność, jeśli chodzi o jego standard i położenie, bo przy kupnie nie będzie obowiązywał limit ceny 1 m2.

Konto Mieszkaniowe

Drugie rozwiązanie to specjalne konto oszczędnościowe, prowadzone przez banki komercyjne. Będzie je mogła otworzyć osoba, która nie ma i nie miała mieszkania (w tym domu jednorodzinnego lub spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego). Z programu może skorzystać także osoba, która w jednym posiadanym niewielkim lokalu mieszka z co najmniej dwójką własnych lub przysposobionych dzieci (lokalu o pow. do 50 m2 przy dwójce dzieci, 75 m2 przy 3 dzieci i 90 m2 przy 4, bez limitu m2 przy 5 i większej liczbie dzieci).

Okres oszczędzania na koncie wynosi od 3 do 10 lat. Systematyczne wpłaty (co najmniej 11 wpłat rocznie o określonej wysokości - od 500 do 2000 zł) to gwarancja dodatkowej Premii Mieszkaniowej z budżetu państwa. Zgromadzone środki wraz z premią można będzie wydać na zakup pierwszego mieszkania, domu lub wkład finansowy w inwestycję, np. w ramach spółdzielni mieszkaniowej. W przypadku zakończenia oszczędzania, na wydanie środków będzie 5 lat.

Konta mieszkaniowe będą mogli zakładać także rodzice, którzy chcą odłożyć na pierwsze mieszkanie dla swojego dziecka. Wówczas moment na wypłatę środków będzie przedłużony do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności.

- Wychodzimy z założenia, że mieszkanie to prawo, a nie towar - powiedział Waldemar Buda. - Nasz program daje możliwość nabycia mieszkania w najbliższym roku, ale też daje perspektywę za kilka lat. Mówimy o dwóch rozwiązaniach. Pierwsze to Bezpieczny Kredyt 2%, czyli system dopłat do kredytu na zakup pierwszego M. Drugie to Konto Mieszkaniowe – program pomocy oszczędzającym na zakup pierwszego mieszkania - dodał.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Praca, Emerytury i renty
Koniec 500+. Kiedy ostatnie wypłaty? 800+ na koncie już w grudniu?
Konsumenci
Nowy Sejm przyjął pierwszą ustawę. Dotyczy zakazu handlu w niedziele
W sądzie i w urzędzie
PESEL można już zastrzec. Jak to zrobić?
Prawo pracy
Szef może zablokować samowolną pracę po godzinach
Zdrowie
Ziobro na odchodne złożył wniosek do TK. Ma duże znaczenie dla lekarzy
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości