Dlatego hipoteka przymusowa obciąży nieruchomość także wówczas, gdy w notarialnej umowie sprzedaży czy darowizny nieruchomości nie była wpisana w księdze, a wcześniej został złożony prawidłowy wniosek o jej wpis. Potwierdził to jednoznacznie Sąd Najwyższy w uchwale z 29 kwietna 2008 r. (sygn. III CZP 17/08).
Sprawa dotyczyła lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, który do 22 stycznia 2007 r. był własnością Haliny M. W listopadzie 2006 r. Bank Pekao SA złożył wniosek o wpis do księgi wieczystej tej nieruchomości hipoteki przymusowej w kwocie 240 tys. zł z odsetkami dla zabezpieczenia spłaty długu. Do wniosku jako podstawę wpisu dołączył wystawiony przez siebie bankowy tytuł wykonawczy wraz z postanowieniem sądu o nadaniu temu tytułowi klauzuli wykonalności.
22 stycznia 2007 r. notarialną umową darowizny Halina M. przekazała własność mieszkania krewnemu Mariuszowi M. Do tego dnia wpis hipoteki przymusowej nie został przez sąd dokonany, ale w odpowiednim dziale księgi już w dniu złożenia wniosku o ten wpis znalazła się wzmianka o nim.
Trzy dni po spisaniu aktu darowizny do sądu wpłynął wniosek o wpis do księgi nowego właściciela. Tego samego dnia sąd wniosek ten rozpoznał i uwzględnił, wpisując jako właściciela Mariusza M. Uczynił to wbrew zasadzie, że wnioski o wpis w księdze mają być, rozpatrywane w kolejności wpływu.
We wrześniu 2007 r. sąd oddalił wniosek Pekao SA o wpis hipoteki przymusowej, uznając, że w świetle art. 109 ust. 1 ustawy z 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece jest to w zaistniałej sytuacji niedopuszczalne. Zgodnie z tym przepisem wierzyciel, którego należność jest stwierdzona tytułem wykonawczym (np. wyrokiem sądu, ugodą sądową, bankowym tytułem egzekucyjnym, opatrzonymi przez sąd klauzulą wykonalności), może na podstawie tego tytułu uzyskać hipotekę na wszystkich nieruchomościach dłużnika. Jest to hipoteka przymusowa.