[b]Rz: Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o księgach wieczystych, który zakłada m.in., że hipoteki będą mogły zabezpieczać więcej niż jedną wierzytelność. Co to oznacza w praktyce w porównaniu z dzisiejszymi możliwościami?[/b]
[b]Krzysztof Zarębski:[/b] Przyjęty przez Radę Ministrów i skierowany do Sejmu 29 grudnia 2008 r. projekt ustawy o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece oraz niektórych innych ustaw przewiduje daleko idące zmiany w obecnych regulacjach dotyczących hipoteki.
W pierwszej kolejności należy wskazać, że zniknie dotychczasowy podział na hipoteki zwykłe i kaucyjne. Te pierwsze stanowiły zabezpieczenie określonej wierzytelności o ustalonej kwocie, natomiast kaucyjne ustanawiane były na zabezpieczenie wierzytelności w nieustalonej jeszcze wysokości do wysokości określonej sumy. W praktyce osoba zaciągająca kredyt hipoteczny często zmuszona była do ustanawiania dwóch hipotek – zwykłej na zabezpieczenie kredytu oraz kaucyjnej na zabezpieczenie odsetek od kredytu. Takie rozwiązanie zwiększało koszty ustanowienia hipoteki, które ponosi kredytobiorca.
Według projektu powstanie tylko jeden rodzaj hipoteki umownej. Jej kształt zbliżony będzie do obecnej hipoteki kaucyjnej. Jedna hipoteka będzie mogła zatem stanowić zabezpieczenie kilku wierzytelności, np. dwóch kredytów wraz z wymagalnymi i przyszłymi odsetkami.
Co istotne, wierzyciel będzie mógł zdecydować w przyszłości o podziale hipoteki obejmującej kilka wierzytelności, np. chcąc dokonać przelewu części wierzytelności zabezpieczonych hipoteką na rzecz innego podmiotu – towarzystwa ubezpieczeniowego czy innego banku.