Ministerstwo Finansów zakończyło prace nad założeniami do projektu ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Według najnowszych informacji będzie to rozwiązanie dostępne dla osób fizycznych posiadających nieruchomości przeznaczone nie tylko na cele mieszkalne, ale także komercyjne oraz nieruchomości rolne. Bez znaczenia będzie też wiek potencjalnego kredytobiorcy.
Jak mówi Bogusław Półtorak, główny ekonomista Bankier.pl., jest to próba rozszerzenia potencjału rynku.
Paweł Majtkowski, główny analityk firmy Expander, dodaje, że na rynku brakuje obecnie takiego rozwiązania.
– Dostępne są co prawda umowy renty dożywotniej oferowane przez niektóre fundusze, ale nie zawierają one wystarczających zabezpieczeń dla kredytobiorców. Po ich śmierci fundusz przejmuje nieruchomość na własność – mówi Paweł Majtkowski.
Ministerstwo Finansów informuje, że udzielaniem odwróconych kredytów hipotecznych będą zajmować się tzw. instytucje kredytujące, podlegające nadzorowi ze strony Komisji Nadzoru Finansowego lub organów nadzorczych w macierzystych państwach UE. „Projekt przewiduje szereg rozwiązań mających zapewnić ochronę kredytobiorcy, np. obowiązek udzielenia mu przed zawarciem umowy szczegółowych informacji na jednolitym arkuszu informacyjnym, prawo odstąpienia od umowy w terminie 30 dni od dnia jej zawarcia oraz prawo do wcześniejszej bezpłatnej spłaty kredytu" – poinformował wiceminister finansów Jacek Dominik w odpowiedzi na interpelację poselską nr 433.