Sąd Najwyższy (sygnatura akt: III CZP 52/11) zajął się wykładnią art. 703 kodeksu cywilnego. Przepis ten mówi, że jeżeli dzierżawca przez określony czas dopuszcza się zwłoki z zapłatą czynszu, wydzierżawiający może umowę wymówić bez zachowania terminu wypowiedzenia. Jednakże powinien uprzedzić dzierżawcę, udzielając mu dodatkowego trzymiesięcznego terminu do zapłaty zaległego czynszu.
Początek sprawie dał spór dotyczący dzierżawy stawów rybnych w Małopolsce. Umową z lutego 2001 r. tamtejszy oddział Polskiego Związku Wędkarskiego wydzierżawił Annie F. ośrodek zarybieniowy na 15 lat, ustalając roczny czynsz na dwie tony karpi, dostarczane raz w roku do końca października. W 2009 r. strony porozumiały się co do obniżenia czynszu, ale w 2010 r. Anna F. nie zdołała się wywiązać z zapłaty. Właściciel stawów pod koniec października wezwał ją do dostarczenia reszty ryb bądź zapłaty ich równowartości, grożąc rozwiązaniem umowy. Kolejnym pismem, z 28 lute- go 2011 r., ją rozwiązał.
Umowa nie zawierała postanowień dotyczących zwłoki w zapłacie czynszu, odsyłała do k.c. Jego art. 703 uzależnia wypowiedzenie od dodatkowego trzymiesięcznego terminu na uregulowanie zaległości.
Bielski Sąd Rejonowy oddalił pozew o wydanie wydzierżawiającemu stawów. Wskazał, że dopiero po bezskutecznym upływie trzymiesięcznego terminu na uregulowanie zaległości wydzierżawiający może złożyć oświadczenie o wypowiedzeniu dzierżawy. Anna F. obowiązana była płacić czynsz do 31 października, zatem prawo „ostrzeżenia" powstało dopiero 31 stycznia, a samo prawo do wypowiedzenia po następnych trzech miesiącach – 30 kwietnia.
Sąd Okręgowy w Bielsku-Białej, rozpatrując spór, powziął wątpliwości. Zastanawiał się, czy dodatkowe uprzedzenie jest bezwzględnie wymagane.