Coraz więcej osób ma problemy z regulowaniem należności za mieszkanie. Spółdzielnie i gminy godzą się na odpracowanie długu np. w formie prac remontowych czy porządkowych czy drobnych prac biurowych. Takie samo rozwiązanie zaczynają stosować zarządcy prywatnych budynków. Jest też o podatkowe skutki: czy w sytuacji, gdy wykonanie świadczenia miałoby zastąpić zaległy czynsz, po stronie najemcy lokalu nie powstanie przychód, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a co za tym idzie, czy płatnik – zarząd lub zarządca – będzie miał obowiązek poboru z tego tytułu zaliczki na podatek?
Takie pytanie zadało organom podatkowym łódzkie Zrzeszenie Właścicieli i Zarządców Domów, które prowadzi zarząd budynków mieszkalnych, stanowiących własność osób prywatnych. Zrzeszenie, jako zarządca, zawiera umowy najmu lokali z osobami fizycznymi, w których najemca zobowiązuje się uiszczać miesięczny czynsz w pieniądzu. Ponieważ niektórzy najemcy nie wywiązują się z postanowień umowy i nie płacą czynszu, Zrzeszenie zamierza zaproponować im umowę zamiany czynszu pieniężnego na świadczenie rzeczowe. Dopuszcza to kodeks cywilny - art. 659 § 2 k.c. stanowi , że czynsz najmu może być oznaczony w pieniądzach lub w świadczeniach innego rodzaju. Zaległość czynszowa zostanie wówczas oznaczona jako świadczenie rzeczowe. Najemca miałby świadczyć różnego rodzaju prace na rzecz wynajmującego. Po ich wykonaniu zaległość czynszu pieniężnego zostałaby wygaszona.
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi odpowiedział w wydanej 7 marca interpretacji indywidualnej (sygn. IPTPB1/415-784/12-2/KSU)
, że wszelkie spłaty długów są dla dłużnika obojętne podatkowo.
- Nie można bowiem z faktu świadczenia pracy w zamian za wygaśnięcie ciążącego na dłużniku zobowiązania wywieść, że dłużnik uzyskuje przychody, o których mowa w art. 11 ust. 1 lub art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – odpisał Dyrektor łódzkiej IS.