Pytanie prawne do SN skierował Sąd Okręgowy we Wrocławiu. Chodzi o podwyżkę rocznej opłaty za użytkowanie wieczyste gruntu. Otrzymała ją współwłaścicielka mieszkania od Wojskowej Agencji Mieszkaniowej (występującej w imieniu Skarbu Państwa). Zamiast 500 zł miała płacić 1745 zł.
Zdaniem zainteresowanej wypowiedzenie jest bezprawne, ponieważ dostała je wyłącznie ona. Tymczasem współwłaścicielami tego lokalu są również inne osoby z rodziny. Mieszkanie wchodzi bowiem w skład masy spadkowej. Samorządowe kolegium odwoławcze uznało podwyżkę za bezpodstawną.
WAM wniosła sprzeciw do sądu rejonowego. Twierdziła, że w dniu, w którym doszło do wręczenia podwyżki, nie był jeszcze ustalony krąg spadkobierców. Z tego powodu otrzymał ją tylko jeden ze współwłaścicieli.
Sąd rejonowy uznał podwyżkę za zasadną, ale ustalił ją w mniejszej wysokości.
Tym razem od wyroku odwołała się współwłaścicielka lokalu. Sąd Okręgowy we Wrocławiu, do którego trafiła sprawa, nabrał wątpliwości prawnych. I zapytał Sąd Najwyższy, czy wypowiedzenie jednemu ze współwłaścicieli lokalu mieszkalnego opłaty z tytułu użytkowania wieczystego gruntu odnosi skutek w stosunku do pozostałych współwłaścicieli.