Jak głosować w wyborach listownie lub przez pełnomocnika

W najbliższych wyborach łatwiej będzie wziąć udział osobom starszym i niepełnosprawnym. Niewidomi zagłosują na kartach z alfabetem Braille’a

Publikacja: 03.09.2011 05:00

Jak głosować w wyborach listownie lub przez pełnomocnika

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

Przepisy nowego kodeksu wyborczego pozwolą oddać głos bez konieczności ruszania się z domu – za pośrednictwem pełnomocnika albo listem poleconym.

Przyjazny lokal

Wyborca niepełnosprawny, który mimo wszystko chce i jest w stanie głosować osobiście, będzie mógł zrobić to w specjalnie przystosowanym lokalu wyborczym. Powinien zgłosić się do urzędu gminy o dopisanie go do spisu wyborców w obwodzie głosowania, w którym będzie taki obiekt z udogodnieniami.

Niewidomi będą zaś mogli skorzystać ze specjalnych kart do głosowania opatrzonych nakładkami z pismem Braille'a. Zamiar taki jednak trzeba wcześniej zgłosić w urzędzie gminy, wskazując swój obwód głosowania. Na kogo i jak głosować, może poinformować niewidomego członek komisji wyborczej.

Przez pełnomocnika

Wyborca o znacznym bądź umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub osoba starsza, która skończyła 75 lat, może udzielić osobie, do której ma zaufanie (np. komuś z rodziny), pełnomocnictwa do głosowania w jej imieniu i według jej instrukcji, przy zachowaniu oczywiście zasad tajności. Wybierając pełnomocnika, powinna pamiętać, że ma to być osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie.

Pełnomocnictwa do głosowania najlepiej udzielić osobie znajomej i godnej zaufania

Pełnomocnictwa udziela się w obecności wójta lub upoważnionego przez niego pracownika urzędu gminy.

Potrzebny jest do tego dowód uprawnienia – kopia aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności oraz zgoda na piśmie osoby mającej być pełnomocnikiem. Przy czym nie trzeba fatygować się do urzędu, co byłoby przecież zaprzeczeniem sensu instytucji pełnomocnictwa wyborczego. Na wniosek wyborcy to urzędnik przyjdzie do jego mieszkania, by tam można było dopełnić wszelkich formalności, bez żadnych opłat.

Pełnomocnik będzie mógł głosować dwa razy: raz za siebie i drugi – za swojego mocodawcę według jego wskazań.

Listem poleconym

Niepełnosprawni, którzy nie mają osoby na tyle zaufanej, by mogli jej zlecić głosowanie w swoim imieniu, mogą uczestniczyć w wyborach drogą listowną. W każdej gminie powinna być co najmniej jedna obwodowa komisja wyborcza przeznaczona do głosowania korespondencyjnego.

Zamiar oddania głosu pocztą trzeba zgłosić wójtowi odpowiednio wcześnie (osobiście ustnie, pisemnie, faksem lub e-mailem). W zgłoszeniu należy podać adres zamieszkania, pod który ma zostać wysłany tzw. pakiet wyborczy.

Aby udowodnić uprawnienie do zgłoszenia, dołącza się do niego kopię aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Wyborca niewidomy może też poprosić o przesłanie mu nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille'a. Przesyłka z materiałami do głosowania przyjdzie z urzędu gminy. Doręczy ją upoważniony urzędnik albo poczta listem poleconym – wyłącznie do rąk własnych wyborcy. W skład pakietu wyborczego wchodzić będzie: koperta zwrotna, karty do głosowania, koperta na te karty, instrukcja głosowania oraz oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu.

Jak będzie wyglądać głosowanie korespondencyjne? Wypełnione karty trzeba włożyć do przeznaczonej na nie koperty, zakleić ją, po czym włożyć tę kopertę do drugiej koperty, tzw. zwrotnej wraz z podpisanym oświadczeniem. Tak zabezpieczoną przesyłkę wyborczą należy nadać na poczcie (będzie zwolniona z opłat), adresując ją do komisji wyborczej wytypowanej do głosowania korespondencyjnego. Trafi ona do komisji w dniu i w godzinach głosowania. Dopełniając aktu wyborczego, członek komisji wrzuci do urny zaklejoną kopertę z kartami do głosowania.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora i.walencik@rp.pl

Kalendarz wyborczy

Do 9 września

– podanie informacji o siedzibach obwodowych komisji wyborczych do głosowania korespondencyjnego i o lokalach przystosowanych dla niepełnosprawnych.

Do 18 września

– zgłaszanie wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) przez wyborców niepełnosprawnych zamiaru głosowania korespondencyjnego, w tym za pomocą nakładek na karty do głosowania w alfabecie Braille'a.

Do 25 września

– składanie wniosków przez wyborców niepełnosprawnych o dopisanie ich do spisu w wybranym przez siebie obwodzie głosowania oraz zgłaszanie wójtowi przez wyborców niepełnosprawnych zamiaru głosowania w lokalu wyborczym przy użyciu nakładek sporządzonych w alfabecie Braille'a.

Do 29 września

– składanie wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania.

 

 

Czytaj też:

 

Zobacz więcej:

Przepisy nowego kodeksu wyborczego pozwolą oddać głos bez konieczności ruszania się z domu – za pośrednictwem pełnomocnika albo listem poleconym.

Przyjazny lokal

Pozostało jeszcze 97% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo