Przepisy nowego kodeksu wyborczego pozwolą oddać głos bez konieczności ruszania się z domu – za pośrednictwem pełnomocnika albo listem poleconym.
Przyjazny lokal
Wyborca niepełnosprawny, który mimo wszystko chce i jest w stanie głosować osobiście, będzie mógł zrobić to w specjalnie przystosowanym lokalu wyborczym. Powinien zgłosić się do urzędu gminy o dopisanie go do spisu wyborców w obwodzie głosowania, w którym będzie taki obiekt z udogodnieniami.
Niewidomi będą zaś mogli skorzystać ze specjalnych kart do głosowania opatrzonych nakładkami z pismem Braille'a. Zamiar taki jednak trzeba wcześniej zgłosić w urzędzie gminy, wskazując swój obwód głosowania. Na kogo i jak głosować, może poinformować niewidomego członek komisji wyborczej.
Przez pełnomocnika
Wyborca o znacznym bądź umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub osoba starsza, która skończyła 75 lat, może udzielić osobie, do której ma zaufanie (np. komuś z rodziny), pełnomocnictwa do głosowania w jej imieniu i według jej instrukcji, przy zachowaniu oczywiście zasad tajności. Wybierając pełnomocnika, powinna pamiętać, że ma to być osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie.
Pełnomocnictwa do głosowania najlepiej udzielić osobie znajomej i godnej zaufania