Niekonstytucyjne zabieranie kart parkingowych?

Zamiar zracjonalizowania zasad wydawania kart parkingowych w celu wyeliminowania nadużyć i zagwarantowania realnej możliwości korzystania z przywilejów związanych z posiadaniem karty nie uzasadnia znoszenia praw słusznie nabytych – uważa Rzecznik Praw Obywatelskich.

Publikacja: 31.10.2014 15:29

karty parkingowe są wydawane na czas określony, na okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności, a

karty parkingowe są wydawane na czas określony, na okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności, ale nie dłużej niż na 5 lat.

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

Do Rzecznika Praw Obywatelskich trafia wiele wniosków od osób niepełnosprawnych, które domagają się zaskarżenia do Trybunału Konstytucyjnego nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, która wprowadza nowe regulacje dotyczące zasad wydawania kart parkingowych.

Niepełnosprawni kwestionują zgodność z ustawą zasadniczą przepisu, który przewiduje utratę ważności wydanych kart parkingowych z dniem 1 grudnia 2014 roku. Część osób uważa także, że niekonstytucyjny jest przepis, który nie przyznaje prawa do karty parkingowej osobom z lekkim stopniem niepełnosprawności, mających obniżoną sprawność ruchową, którym dotychczas uprawnienie do posługiwania się taką kartą przysługiwało. We wnioskach niepełnosprawni podnoszą, iż nowe regulacje naruszają konstytucyjną zasadę praw słusznie nabytych.

Zmiany w prawie wprowadzono, ponieważ całkowita liczba kart parkingowych znajdujących się w obiegu była zbyt duża (ponad 650 tys. sztuk), przez co korzystanie z uprawnienia do parkowania na miejscach postojowych przeznaczonych dla pojazdów osób niepełnosprawnych jest coraz trudniejsze. Sejmowa podkomisja, pracująca nad nowelizacją ustawy, stwierdziła, że istnieje potrzeba zasadniczego zweryfikowania przesłanek uprawniających do utrzymania karty parkingowej i uznała, że przywilej ten powinien przysługiwać wyłącznie osobom o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, u których występują zarazem ograniczenia w samodzielnym poruszaniu się.

Jak wcześniej wspomniano, na skutek nowelizacji, uprawnienia do posiadania karty straciły osoby legitymujące się orzeczeniem potwierdzającym lekki stopień niepełnosprawności i obniżoną sprawność ruchową oraz posiadające umiarkowany stopień niepełnosprawności, których sprawność ruchowa uległa obniżeniu, jednak ich możliwości samodzielnego poruszania się nie są znacznie ograniczone.

650 tys.

- tyle kart parkingowych jest obecnie w obiegu

Rzecznik Praw Obywatelskich nie ma wątpliwości, że doszło do naruszenia praw podmiotowych tych osób. W wystąpieniu do Minister Infrastruktury i Rozwoju zastępca RPO Stanisław Trociuk zauważa, że zamiar zracjonalizowania zasad wydawania kart parkingowych w celu wyeliminowania nadużyć i zagwarantowania realnej możliwości korzystania z przywilejów związanych z posiadaniem tej karty sam w sobie nie uzasadnia znoszenia praw słusznie nabytych. – W celu eliminowania nieprawidłowości, ustawodawca powinien stosować w pierwszej kolejności środki mniej ingerujące w prawa obywateli, a dopiero wówczas, gdy okażą się one nieskuteczne, korzystać ze środków o większej dolegliwości – wskazuje Trociuk.

Dalej zastępca RPO podnosi, iż osoby niepełnosprawne legitymujące się orzeczeniem potwierdzającym lekki stopień niepełnosprawności oraz obniżoną sprawność ruchową miały prawo oczekiwać, że przyznane im przez państwo prawo podmiotowe, będzie realizowane w sposób trwały, a regulacje prawne nie zostaną zmienione na niekorzyść. – Skoro w demokratycznym państwie prawnym chroni się zaufanie obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa, to ustawodawca, dokonując zmian stanu prawnego, nie może tracić z pola widzenia interesów podmiotów, jakie ukształtowały się przed dokonaniem zmiany stanu prawnego – pisze Trociuk.

Rzecznik zwrócił się do Minister Infrastruktury o zajęcie stanowiska w opisywanej sprawie.

Dla kogo karta parkingowa

Od 1 lipca 2014 r. kartę parkingową może otrzymać:

Kartę parkingową wydaje przewodniczący powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
ZUS
Obniżki składki zdrowotnej na razie nie będzie. Niektóre firmy zapłacą więcej
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku