Do Rzecznika Praw Obywatelskich trafia wiele wniosków od osób niepełnosprawnych, które domagają się zaskarżenia do Trybunału Konstytucyjnego nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, która wprowadza nowe regulacje dotyczące zasad wydawania kart parkingowych.
Niepełnosprawni kwestionują zgodność z ustawą zasadniczą przepisu, który przewiduje utratę ważności wydanych kart parkingowych z dniem 1 grudnia 2014 roku. Część osób uważa także, że niekonstytucyjny jest przepis, który nie przyznaje prawa do karty parkingowej osobom z lekkim stopniem niepełnosprawności, mających obniżoną sprawność ruchową, którym dotychczas uprawnienie do posługiwania się taką kartą przysługiwało. We wnioskach niepełnosprawni podnoszą, iż nowe regulacje naruszają konstytucyjną zasadę praw słusznie nabytych.
Zmiany w prawie wprowadzono, ponieważ całkowita liczba kart parkingowych znajdujących się w obiegu była zbyt duża (ponad 650 tys. sztuk), przez co korzystanie z uprawnienia do parkowania na miejscach postojowych przeznaczonych dla pojazdów osób niepełnosprawnych jest coraz trudniejsze. Sejmowa podkomisja, pracująca nad nowelizacją ustawy, stwierdziła, że istnieje potrzeba zasadniczego zweryfikowania przesłanek uprawniających do utrzymania karty parkingowej i uznała, że przywilej ten powinien przysługiwać wyłącznie osobom o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, u których występują zarazem ograniczenia w samodzielnym poruszaniu się.
Jak wcześniej wspomniano, na skutek nowelizacji, uprawnienia do posiadania karty straciły osoby legitymujące się orzeczeniem potwierdzającym lekki stopień niepełnosprawności i obniżoną sprawność ruchową oraz posiadające umiarkowany stopień niepełnosprawności, których sprawność ruchowa uległa obniżeniu, jednak ich możliwości samodzielnego poruszania się nie są znacznie ograniczone.
650 tys.