Ministerstwo Finansów odniosło się do problemów związanych ze stosowaniem ulgi rehabilitacyjnej w odpowiedzi na interpelację poselską nr 2995.
Jeden z posłów zapytał, dlaczego nie można odliczyć wydatków związanych z pobytem osoby niepełnosprawnej w domu pomocy społecznej. Problemem jest także limit dochodów niepełnosprawnego. Ustawa nie przewiduje bowiem mechanizmów ich waloryzacji. Wielu podatników mających na utrzymaniu osoby niepełnosprawne traci więc prawo do ulgi.
Ministerstwo odpowiedziało, że zgodnie z art. 26 ustawy o PIT odliczane są wydatki na cele rehabilitacyjne oraz związane z ułatwieniem czynności życiowych. Nie mogą być finansowane ani dofinansowane.
Ulga przysługuje podatnikom, którzy utrzymują osobę niepełnosprawną
Prawo do ulgi przysługuje również podatnikom, którzy mają na utrzymaniu osoby niepełnosprawne: współmałżonka, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbów, rodziców, rodziców współmałżonka, rodzeństwo, ojczyma, macochę, zięciów i synowe. Warunkiem jest, by w roku podatkowym dochód tych osób nie przekroczył 9120 zł.