Obowiązujące od 1 lipca 2014 nowe zasady wydawania kart wprowadziła nowelizacja Prawa o ruchu drogowym. Zmiany mają ukrócić nadużycia: parkowanie przez osoby zdrowe na kartę niepełnosprawnego członka rodziny, czasami nawet już nieżyjącego. Dochodziło do nich, bo karty ułatwiają poruszanie się autem w zatłoczonych miastach: pozwalają zajmować miejsca postojowe dla niepełnosprawnych, a także nie stosować się do pewnych znaków drogowych.
Teraz karty parkingowe są wydawane na czas określony, na okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności, ale nie dłużej niż na 5 lat. Karta straci ważność także po zgłoszeniu utraty, zwrocie do urzędu lub w razie śmierci osoby, której ją wydano.
Co istotne, prawo do posiadania kart straciły osoby o lekkim stopniu niepełnosprawności.
Dla kogo nowa karta
Nowe karty parkingowe mogą otrzymać wyłącznie osoby ze znacznym albo umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, mające znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się. W większości przypadków do uzyskania karty konieczne będzie ponowne stawiennictwo przed komisją lekarską.
Osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym dostaną kartę parkingową na podstawie wydanego po 1 lipca 2014 r. orzeczenia o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień, zawierającego wskazanie w zakresie karty parkingowej. Takie wskazanie nie jest uzależnione od symbolu przyczyny niepełnosprawności, ale wyłącznie od tego, że niepełnosprawny ma znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.