Zawał Pompejów

Runął dom gladiatorów w Pompejach zasypanych przez popiół wulkaniczny blisko 2 tysiące lat temu. To skutek zaniedbań

Publikacja: 08.11.2010 18:09

Zburzony dom gladiatorów

Zburzony dom gladiatorów

Foto: AFP

– Wstyd dla Włoch – grzmiał prezydent Włoch Giorgio Napolitano i zażądał wyjaśnień od konserwatorów.

A specjaliści od dawna alarmowali: konieczne są prace konserwatorskie na terenie starożytnego miasta, które przestało istnieć w wyniku wybuchu pobliskiego Wezuwiusza w roku 79 n.e. Wybuch był tak silny, że całe miasto zostało pogrzebane pod zwałami popiołu wulkanicznego sześciometrowej grubości. Miasto zamieszkiwało w czasach rzymskich 13 tys. ludzi, dziś jego pozostałości są jedną z największych atrakcji turystycznych Włoch dzięki wykopaliskom zapoczątkowanym 260 lat temu.

– Następne budynki starożytnych Pompejów mogą runąć, tak jak stało się z domem gladiatorów obróconym w ruinę – ostrzegł Sandro Bondi, włoski minister kultury.

Zbudowany z kamienia dom o powierzchni 80 metrów kwadratowych był w starożytności używany przez gladiatorów i atletów do ćwiczeń przed występami na arenie pobliskiego amfiteatru. Pełnił też rolę klubu, gdzie spotykali się gladiatorzy. Obiekt, którego łacińska nazwa brzmiała "Schola Armaturanum Juventus Pompeiani", był zdobiony freskami o tematyce militarnej. Budynek został zbudowany niedługo przed katastrofą.

Dom gladiatorów został częściowo zburzony podczas II wojny światowej. Dach i część ścian została zrekonstruowana. Eksperci są zgodni: odrestaurowania wymaga szereg budynków. W przeciwnym razie zniszczenie jest nieuniknione. Cały teren wymaga zabiegów konserwatorskich.

Minister kultury zasugerował, że do zawalenia się budynku przyczynił się ciężki dach, jakim przykryto budynek po wojnie. Kiedy teren został podmyty przez obfite opady deszczu, ściany nie wytrzymały. Część fresków w niższych partiach budynku prawdopodobnie da się uratować.

Dom gladiatorów nie był udostępniony zwiedzającym, ale był widoczny dla turystów przechadzających się główną ulicą starożytnego miasta.

Materiał Partnera
Czy jest pan/pani za…? Oto, jak sposób zadawania pytań wpływa na odpowiedzi
Materiał Partnera
Wzór na sprawiedliwość. Jak matematyka może usprawnić budżet obywatelski?
Nauka
Naukowcy zaobserwowali „piractwo lodowe” na Antarktydzie. Zachodzi szybciej, niż sądzono
Nauka
Przełomowe odkrycie naukowców dotyczące szpaków. Podważa wcześniejsze twierdzenia
Materiał Promocyjny
Budujemy cyfrową tarczę bezpieczeństwa surowcowego