Chorwacja zamówiła francuskie myśliwce

W czasie wizyty prezydenta Republiki Francuskiej Emmanuela Macrona w Zagrzebiu, doszło do podpisania międzyrządowej umowy dotyczącej zakupu przez Republikę Chorwacji we Francji 12 wielozadaniowych samolotów bojowych Dassault Rafale.

Publikacja: 30.11.2021 14:46

Rafale

Rafale

Foto: Marine nationale

Oznacza to rychły koniec wieloletnich starań związanych z zakupem następców dla leciwych MiG-ów-21.

Poza samolotami, Chorwacja zamówiła pakiet szkolno-treningowy, uzbrojenie i usługi wsparcia logistycznego na okres trzech lat. Umowa to wynik decyzji rządu, który zaakceptował wybór francuskich samolotów w maju tego roku. W finalnej fazie przetargu uczestniczyli także Amerykanie z fabrycznie nowymi samolotami Lockheed Martin F-16 Block 70/72.

Przyjęta oferta francuska obejmuje używane samoloty wersji F3-R, które mogą być eksploatowane przez okres około 30 lat. Według oficjalnych danych chorwackiego rządu, umowa opiewa na kwotę 990 mln EUR, a pierwsze samoloty mają trafić do nowych użytkowników w drugiej połowie 2023 r. Wcześniej, jeszcze na terenie Francji, będą wykorzystywane do szkolenia chorwackiego personelu latającego i technicznego. Pozwoli to na stopniowe wycofywanie z eksploatacji liniowej obecnie używanych ośmiu MiG-ów-21bisD/UMD, których resursy pozwalają na bezpieczną służbę do końca 2024 r. W tym samym roku wszystkie chorwackie Rafale mają zostać przebazowane z Francji do bazy Pleso pod Zagrzebiem.

Czytaj więcej

Chorwaci ponownie szukają następców MiG-ów-21

Rząd chorwacki nie upublicznił dotychczas informacji na temat zamówionego wraz z maszynami zestawu uzbrojenia i wyposażenia podwieszanego.

Przy okazji podpisania umowy, dwa francuskie samoloty Rafale wykonały przelot nad stolicą Chorwacji.

Dla programu Rafale to kolejny sukces w Europie. Dotychczas samoloty tego typu zostały, poza Francją, zamówione przez Grecję. Obecnie rząd w Atenach rozpoczął negocjacje ze stroną francuską w sprawie zakupu kolejnych sześciu maszyn.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego