To samo dotyczy pieniędzy z ubezpieczenia na życie, a także środków zgromadzonych na indywidualnym koncie emerytalnym (IKE) oraz oszczędności w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych (SKOK).
Warunkiem tego rodzaju darowizn na wypadek śmierci jest złożenie stosownej dyspozycji. Możliwość wyposażenia danej osoby poza spadkiem daje też prawo spółdzielcze, które pozwala członkowi spółdzielni wskazać w deklaracji członkowskiej albo późniejszym oświadczeniu osobę, której po jego śmierci spółdzielnia ma wypłacić udziały członkowskie.
Tego rodzaju zapisy i dyspozycje pozwalają przyszłemu spadkodawcy na wyróżnienie któregoś ze spadkobierców, ale też na obdarowanie kogoś spoza tego kręgu, np. wnuka, który za życia rodziców nie dziedziczy po dziadkach (chyba że został uwzględniony w testamencie).
To, że pieniądze, o których mowa, nie wchodzą do spadku, oznacza, że jeśli np. w zapisie bankowym lub zawartym w umowie ubezpieczenia na życie wyróżnimy jedną z córek, będzie ona zgodnie z regułami dziedziczenia ustawowego uczestniczyła w podziale pozostałego majątku spadkodawcy tam samo jak inne dzieci.
Można zostawić kilka takich zapisów, np. dotyczących rachunku bankowego, rachunku w SKOK, środków na IKE i środków w otwartym fundusz emerytalnym. Pozwoli to np. na dodatkowe wyposażenie jednego z bliskich.