W zeznaniu za 2010 r. już po raz ósmy możemy przekazać 1 proc. podatku na cele dobroczynne. Z roku na rok coraz więcej osób korzysta z tej możliwości. W poprzednim roku aż 8,6 mln Polaków zdecydowało się podzielić odsetkiem swojego podatku, przekazując w sumie 357 mln zł.
Od kilku lat bez zmian pozostaje zasada, że to naczelnik urzędu skarbowego przekazuje daną kwotę wskazanej przez nas fundacji lub stowarzyszeniu. Jedyne, co musi zrobić podatnik, to prawidłowo wypełnić PIT.
Numer wpisu do KRS
Teraz jest to jeszcze łatwiejsze, gdyż nie trzeba już podawać nazwy wybranej organizacji pożytku publicznego. Wystarczy wpisać w zeznaniu jej numer w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz kwotę stanowiącą 1 proc. podatku. Takie uproszczenie wprowadziła nowelizacja ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z 22 stycznia 2010 r., której część przepisów weszła w życie z początkiem 2011 r. Znalazło to też odzwierciedlenie w formularzach PIT, z których usunięte zostało pole „nazwa OPP".
Osoby chcące przekazać 1 proc. podatku na cele dobroczynne mają ogromny wybór. Decyzja może być więc bardzo trudna, bo przepisy ustawy o PIT mówią wyraźnie, że w wypełnianym zeznaniu podatkowym można wybrać tylko jedną z tych instytucji. Podatnicy powinni się więc zastanowić, czy chcą wspierać organizację realizującą wybrany cel (np. pomagającą osobom najuboższym lub realizującą cele ekologiczne), czy kierowani lokalnym patriotyzmem wolą raczej pomagać podmiotom działającym w ich otoczeniu.
Krótsza lista uprawnionych
W tym roku przekazując 1 proc. podatku należy się jednak wykazać większą niż dotychczas czujnością. Znowelizowana ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie zaostrzyła bowiem wymogi, jakie musi spełnić organizacja ubiegająca się o wsparcie.