Interpretacje organów podatkowych są jednoznacznie niekorzystne dla osób, które sprzedają mieszkanie z udziałem w gruncie lub dom z działką. Najkrócej mówiąc, wynika z nich, że ulga meldunkowa dotyczy tylko budynku, bo na gruncie nie można się zameldować. Problem polega na tym, że w akcie notarialnym podana jest tylko jedna cena sprzedaży, bez wyodrębnionego udziału w nieruchomości wspólnej, którą stanowi grunt, lub wyodrębnionej ceny działki. Nikt nie wie, jak podatek wyliczyć.
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził w interpretacji z 22 marca 2010 r. (nr IPPB1/415-137/10-4/RS), że zgodnie z zasadą samoopodatkowania to na sprzedającym spoczywa obowiązek wyliczenia daniny, a jego prawidłowość weryfikuje organ podatkowy. Nie ma również przeszkód, aby wyceny dokonał powołany rzeczoznawca.
Resort finansów, mówiąc o konieczności opodatkowania udziału w gruncie, powołuje się na orzeczenia sądów administracyjnych, m.in. WSA we Wrocławiu z 30 października 2009 r. (sygn. I SA/Wr 1100/09).
Większość sądów rozstrzyga tę kwestię na korzyść podatników, jak m.in. WSA w Warszawie w orzeczeniu z 22 kwietnia 2010 r. (sygn. III SA/Wa 2040/09).
Co ważne, w ostatnim czasie stanowisko fiskusa zakwestionował Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 26 lipca 2011 r. (sygn. II FSK 416/ 10).