Ryczałt od najmu: PIT trzeba złożyć do końca stycznia następnego roku

Podatnicy, którzy zarabiają na wynajmie i wybrali opodatkowanie ryczałtem, muszą szybciej niż inni wypełnić roczne zeznanie

Publikacja: 06.10.2011 03:50

Termin upływa 31 stycznia następnego roku. Trzeba o nim pamiętać, bo za spóźnienie grozi kara.

Zeznanie składamy w urzędzie, na którego terenie mieszkaliśmy 31 grudnia zeszłego roku.

Do końca stycznia musimy też zapłacić daninę dla fiskusa (a konkretnie różnicę między kwotą należną za cały rok a faktycznie płaconym co miesiąc podatkiem, jeśli taka wystąpi).

Gdy nie mamy pieniędzy na podatek, możemy poprosić fiskusa o rozłożenie go na raty albo odroczenie terminu płatności, uzasadniając to swoim ważnym interesem.

Jeżeli podatek wyliczony w zeznaniu jest niższy od tego, co zapłaciliśmy w trakcie roku, wykazujemy nadpłatę. Urząd powinien ją zwrócić w ciągu trzech miesięcy, licząc od dnia złożenia deklaracji rocznej. Na jakie problemy przy wypełnianiu deklaracji może natrafić osoba rozliczająca przychody z najmu?

Wydaje się, że niewielkie. W części C wykazuje przychód opodatkowany 8,5-proc. ryczałtem. Pamiętajmy, że do przychodów z wynajmu nieruchomości nie zalicza się należności za media i innych opłat do spółdzielni lub wspólnoty, jeśli do ich poniesienia zobowiązany jest najemca (o tym w dalszej części poradnika » Opłaty nie są przychodem). Pamiętajmy także, że decydując się na ryczałt, nie możemy odliczyć podatkowych kosztów.

Jeśli ryczałtowcowi przysługują odliczenia od przychodu (np. darowizn dla organizacji pożytku publicznego), wpisuje je w części D zeznania. Potem oblicza podatek za cały rok (część G) i pomniejsza go o ewentualne ulgi (ryczałtowcom nie przysługuje jednak ulga na dzieci).

W części K wpisuje się kwotę ryczałtu wpłaconego od stycznia do listopada (lub za pierwsze trzy kwartały – dla rozliczających się co trzy miesiące). Porównuje się ją z podatkiem należnym za cały rok i wychodzi kwota do zapłaty lub nadpłata.

Część L przeznaczona jest do wpisania ryczałtu za poszczególne miesiące (kwartały). Z tym że podatek za grudzień wykazujemy osobno. Jest on płacony w terminie składania zeznania rocznego (czyli do 31 stycznia) i może się różnić od kwot przekazywanych za wcześniejsze miesiące (jeśli podatnikowi przysługują odliczenia). Jeśli zaś w części K wyszła nadpłata, nie dopłacamy nic urzędowi.

Ryczałtowiec może się podzielić swoim podatkiem z potrzebującymi. W części M zeznania wpisuje numer KRS organizacji pożytku publicznego, której chce przekazać 1 proc. ryczałtu.

Musi też pamiętać o złożeniu załącznika PIT-28/A, w którym jeszcze raz wpisuje kwotę przychodów, i PIT/O (jeśli korzysta z odliczeń).

Termin upływa 31 stycznia następnego roku. Trzeba o nim pamiętać, bo za spóźnienie grozi kara.

Zeznanie składamy w urzędzie, na którego terenie mieszkaliśmy 31 grudnia zeszłego roku.

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem