Użytkownik nie musi badać źródła nagrania

Publikacja: 07.10.2010 04:40

Użytkownik nie musi badać źródła nagrania

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

[i]Rozmowa z Xawerym Konarskim, partnerem w kancelarii Traple Konarski Podrecki [/i]

[b] Czy ściągając plik z muzyką lub filmem z Internetu, powinienem się upewnić, że został tam umieszczony za zgodą uprawnionego? Co jeśli się okaże, że ktoś bezprawnie zamieścił utwór, a ja go ściągnąłem?[/b]

[b]Xawery Konarski:[/b] Korzystanie z pobranych z Internetu plików z muzyką lub filmem nie wymaga zgody ich twórców. Jest ono bowiem dopuszczalne na podstawie przepisów o tzw. dozwolonym użytku osobistym (art. 23 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=181883]prawa autorskiego[/link]). Bez znaczenia jest, czy materiały te zostały umieszczone w Internecie legalnie. Inaczej jest w niektórych państwach europejskich, np. w Finlandii. Tam warunkiem dozwolonego użytku jest pochodzenie utworu z „legalnego” źródła. Polski ustawodawca nie zdecydował się jednak na takie rozwiązanie.

Z drugiej strony warto pamiętać, że dozwolony użytek osobisty dotyczy tylko rozpowszechnionych już utworów, a więc utworów udostępnionych publicznie za zezwoleniem twórców. Z tych przyczyn ściąganie z Internetu przedpremierowych filmów lub piosenek, umieszczonych w sieci bez zgody uprawnionych podmiotów, jest niedozwolone.

[b]Co wolno mi robić, a czego nie wolno z plikiem ściągniętym z sieci?[/b]

W granicach dozwolonego użytku osobistego możemy korzystać z pobranych z Internetu plików bez żadnych ograniczeń technicznych. Własny użytek osobisty dotyczy bowiem wszelkich form korzystania z utworów. Dopuszczalne jest więc np. ich odtwarzanie czy kopiowanie na inne nośniki.

Prawo limituje natomiast dalsze rozpowszechnianie pobranych plików. Niedozwolone jest bowiem ich udostępnianie osobom spoza kręgu pozostających w bliskim związku z osobą ściągającą utwór z Internetu. Chodzi tu w szczególności o stosunek pokrewieństwa, powinowactwa lub tzw. stosunek towarzyski.

Z tych właśnie względów nie jest objęte dozwolonym użytkiem korzystanie z programów p2p (peer-to-peer), które umożliwiają jednoczesne udostępnianie ściąganego pliku innym osobom, niepozostającym z udostępniającym w tego rodzaju relacjach.

[b] Czy pod względem prawnym jest jakaś różnica, gdy odtwarzam plik na YouTube i gdy ściągam go z sieci w formie MP3, aby odsłuchać już ze swojego komputera?[/b]

Z technicznego punktu widzenia różnica pomiędzy tymi dwoma sposobami korzystania z utworów polega na tym, że plików ściąganych z YouTube nie da się zapisać na twardym dysku internauty. Okoliczność ta nie ma jednak znaczenia prawnego, tzn. obydwie te formy są dozwolone.

[b]Kupiłem legalnie płytę, ale chcę jej słuchać głównie z odtwarzacza MP3. Mogę z niej zrobić pliki MP3?[/b]

Oczywiście. W granicach dozwolonego użytku osobistego można korzystać z utworu w dowolny sposób, w tym poprzez zmianę formy jego utrwalenia. Dopuszczalne jest więc tworzenie plików MP3 z nabytych wcześniej egzemplarzy płyty muzycznej czy płyty DVD.

[b]A jeżeli płyta jest zabezpieczona przed kopiowaniem, ale ja mam program, który omija te zabezpieczenia? Wolno mi go użyć? [/b]

Usuwanie zabezpieczeń jest dozwolone, jeżeli tylko następuje w celu wykorzystania utworu zgodnie z prawem, a więc – w naszym przypadku – na zasadach dozwolonego użytku osobistego. W tym kontekście pewne wątpliwości może budzić treść przepisu art. 118[sup]1[/sup] ust. 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=181883]prawa autorskiego[/link], który pod groźbą kary zakazuje posiadania urządzeń przeznaczonych do usuwania zabezpieczeń. Treść tego przepisu nie ogranicza bowiem wyraźnie jego stosowania wyłącznie do urządzeń wykorzystywanych do nielegalnego usuwania zabezpieczeń. Powszechnie jednak się przyjmuje, że posiadanie i korzystanie z takich urządzeń w celu usuwania zabezpieczeń z utworów na potrzeby dozwolonego użytku nie pociąga za sobą odpowiedzialności karnej.

Warto jeszcze podkreślić, że usuwanie zabezpieczeń nie może się łączyć z usuwaniem lub zmianą informacji na temat zarządzania prawami autorskimi.

[i]Rozmowa z Xawerym Konarskim, partnerem w kancelarii Traple Konarski Podrecki [/i]

[b] Czy ściągając plik z muzyką lub filmem z Internetu, powinienem się upewnić, że został tam umieszczony za zgodą uprawnionego? Co jeśli się okaże, że ktoś bezprawnie zamieścił utwór, a ja go ściągnąłem?[/b]

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem