Podatnik, który zgłosił w gminie świadczenie usług najmu i robi to w sposób zorganizowany i ciągły, wykonuje działalność gospodarczą.
W tym wypadku może rozliczać się według skali podatkowej (18 i 32 proc.), według stawki liniowej 19 proc. (inaczej niż z najmem prywatnym, w wypadku którego jest ona niedopuszczalna) lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (8,5 proc., a gdy w grę wchodzi najem środków transportu – 17 proc.).
Jednak w wypadku działalności gospodarczej – gdy wynajmowane są nieruchomości – ryczałt nie wchodzi w grę. A to ze względu na treść załącznika nr 2 do [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=D38284A6C065CAE52E09BB17AC57BB63?id=77426]ustawy o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (DzU z 1998 r. nr 144, poz. 930 ze zm.)[/link].
Zawiera on wykaz usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, a wśród nich znajdują się usługi w zakresie wynajmowania nieruchomości na własny rachunek.
[b]Przepisy wykluczają zatem możliwość opodatkowania ryczałtem „przychodów z działalności gospodarczej, jeżeli podatnik osiąga w ramach tej działalności w całości lub w części przychody z najmu nieruchomości na własny rachunek”.[/b]