Unijne regulacje wymuszają na przewoźnikach kolejowych i lotniczych określone traktowanie niepełnosprawnych. Wprawdzie przewoźnicy kolejowi zachęcają do kupowania przez takie osoby biletów na dworcu lub w przedsprzedaży, ale nie ma przeszkód, by zrobiły to w pociągu. W każdej sytuacji bez dodatkowych opłat. Jeżeli przepisy danego przewoźnika wymagają, by osoby bez biletu wchodziły do pociągu np. pierwszym wejściem, licząc od początku składu, to niepełnosprawny jest z tego obowiązku zwolniony.
Prawa te przysługują każdemu, kto ma ograniczoną zdolność poruszania się, nie tylko tym z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności. Może skorzystać z nich osoba z nogą w gipsie, a także np. kobieta w zaawansowanej ciąży. Jeżeli niepełnosprawność nie jest widoczna, trzeba dysponować dokumentem potwierdzającym niedomagania zdrowotne.
Na życzenie pasażera linie kolejowe, przewoźnicy, sprzedawcy biletów i biura podróży muszą poinformować o ułatwieniach dla niepełnosprawnych, a także o warunkach korzystania z wagonów
i udogodnieniach dostępnych w pociągu.
Osoby niepełnosprawne są zazwyczaj proszone na pokład jako pierwsze, a samolot opuszczają ostatnie