Wtedy konieczny jest paszport, często ważny jeszcze przez kilka miesięcy od daty wjazdu do wybranego kraju (przez trzy albo nawet sześć miesięcy. A to oznacza, że jeśli nasz paszport jest ważny np. do grudnia 2012 r., a we wrześniu wybieramy się do Indonezji, to z wyprawy nici. To dlatego, że przy wjeździe do tego kraju paszport musi być ważny minimum sześć miesięcy, czyli w tym przypadku do marca 2013 r.
Jeśli jednak już dziś sprawdzimy nasz paszport i okaże się, że niebawem traci ważność, mamy jeszcze czas, aby zdążyć wyrobić nowy dokument. Nie musimy więc z wyjazdu rezygnować.
Gorzej, gdy tuż przed wyjazdem odkryjemy, że paszport albo już stracił ważność, albo stanie się to lada dzień. Wtedy plany urlopowe trzeba będzie zmienić. Paszportu nie uda się bowiem uzyskać z dnia na dzień. Termin jego odbioru określa organ wydający dokument w momencie przyjmowania wniosku paszportowego. Przeciętny czas oczekiwania wynosi do 30 dni. A to oznacza, że jeśli na czas nie złożymy wniosku, możemy nie zdążyć otrzymać nowego dokumentu.
Potrzebny jest wniosek
Wypełniony wniosek o wydanie paszportu należy złożyć w organie paszportowym (dokument wydaje wojewoda właściwy ze względu na miejsce pobytu stałego osoby ubiegającej się o niego). Poza wnioskiem konieczna będzie jeszcze kolorowa fotografia (obowiązkowo spełniająca wymagania biometrii).
Wniosek należy złożyć osobiście, chyba że chodzi o paszport dla dziecka albo osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie. W przypadku dziecka wniosek składają rodzice lub ustanowieni przez sąd opiekunowie (albo jeden z rodziców lub ustanowionych przez sąd opiekunów wraz z pisemną zgodą drugiego z rodziców lub ustanowionego przez sąd opiekuna, poświadczoną za zgodność podpisu przez organ paszportowy lub notariusza – na wydanie paszportu dziecku wymagana jest bowiem zgoda obojga rodziców, chyba że na podstawie orzeczenia sądu jedno z nich zostało pozbawione władzy rodzicielskiej lub władza ta została ograniczona).