Za sprawą zmienionych we wrześniu 2013 r. przepisów prawa energetycznego szybciej można zmienić dostawcę energii elektrycznej.
Operator systemu dystrybucyjnego musi umożliwić konsumentowi realizację umowy z nowym sprzedawcą w terminie 21 dni od poinformowania o niej. Wcześniej taka procedura mogła trwać nawet 42 dni.
Odbiorca energii elektrycznej, który zdecydował się na zmianę sprzedawcy, może dokonać takiej operacji na dwa sposoby. Najprostsze jest podpisanie umowy z nowym przedsiębiorcą i upoważnienie go do załatwienia pozostałych spraw w naszym imieniu. Wówczas nie trzeba zawracać sobie głowy wypowiadaniem dotychczasowej umowy. Ma to jednak pewną wadę.
Przy kolejnej zmianie – jeśli zdecyduje się na samodzielne działanie – musi wypowiedzieć umowę zarówno sprzedawcy energii, jak i firmie, która ją dystrybuuje. Chyba że znowu wybierze wariant, w którym nowy sprzedawca wszystko załatwi.
Innym sposobem jest samodzielne załatwienie wszystkich formalności. Warto to rozważyć, jeżeli pierwszy raz dokonujemy zmiany sprzedawcy. Wówczas najpierw zawieramy umowę z nową firmą, a następnie wypowiadamy umowę dotychczasową. Najczęściej obejmuje ona zarówno sprzedaż, jak i dystrybucję energii. Dlatego po tym kroku pozostaje nam jeszcze podpisanie nowej umowy z dystrybutorem energii, po powiadomieniu go o zawarciu umowy z nowym sprzedawcą.