Reklama

W Dusznikach nie ma sali koncertowej, ale jest znakomita muzyka

Festiwal Chopinowski w Dusznikach – najstarszy na świecie festiwal pianistyczny – obchodzi swoje 80-lecie. W jubileuszowej edycji wystąpią m. in. nowy idol światowej muzyki, Aristo Sham oraz wydalony z Rosji Mikhail Pletnev.

Publikacja: 18.07.2025 04:22

W Dusznikach zagra zwycięzca osttaniego Konkursu Van Cliburna, Aristo Sham

Aristo Sham

W Dusznikach zagra zwycięzca osttaniego Konkursu Van Cliburna, Aristo Sham

Foto: Ralph Laurer

Wiele okoliczności złożyło się na to, że właśnie do Dusznik–Zdroju chcą przyjeżdżać najwybitniejsi artyści. Lista tych, którzy koncertowali tu latem w ciągu ostatnich 80 lat, jest imponująca i układa się w prawdziwą historię światowej pianistyki.

Reklama
Reklama

Co łączy Chopina z Dusznikami

Sprawił to Fryderyk Chopin, a właściwie losowy przypadek, że w wieku 16 lat po zakończeniu nauki w Liceum Warszawskim przyjechał z matką i siostrami na kurację do Reinerz Badu, jak nazywały się wówczas Duszniki. Był już na tyle znany, że poproszono go o dwa koncerty dobroczynne na rzecz sierot. Fryderyk zagrał w tamtejszym domu zdrojowym, zresztą, na nienajlepszym, jak wspominał, fortepianie.

Czytaj więcej

Muzyka musi żyć, najgorsza jest monotonia

Ponad 70 lat później, w 1897 roku Wiktor Magnus z Warszawy, miłośnik muzyki Chopina, na pamiątkę tamtych koncertów ufundował pamiątkowy obelisk z granitu z popiersiem kompozytora. Ów dar szczęśliwie odnaleziono po II wojnie światowej i w 1946 roku powrócił on na swoje miejsce w Dusznikach–Zdroju, a tę uroczystość uświetniły recitale chopinowskie w domu zdrojowym, od tego czasu nazwanym Dworkiem Chopina. Dały początek regularnym, corocznym festiwalom.

Mikhail Pletnev pozbawiony orkiestry

Chopinowska impreza w Dusznikach–Zdroju przetrwała przez wszystkie zawirowania w powojennej Polsce dzięki staraniom lokalnej społeczności oraz utworzonej w 1990 roku Fundacji Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich w Dusznikach–Zdroju. I jest jeszcze jedna osoba, bez której trudno sobie wyobrazić te doroczne spotkania muzyczne. To Piotr Paleczny, dawny laureat Konkursu Chopinowskiego, dziś także pedagog i juror wielu międzynarodowych konkursów. Od ponad 30 lat jest dyrektorem artystycznym imprezy w Dusznikach–Zdroju, a dzięki swoim kontaktom zaprasza wielu świetnych artystów.

Reklama
Reklama

Nie zabraknie ich w tym roku między 1 a 9 sierpnia. 80. edycję Festiwalu Chopinowskiego rozpocznie jeden z najznakomitszych pianistów rosyjskich Mikhail Pletnev. Jest także dyrygentem, w 1990 roku stworzył w swoim kraju pierwszą niepaństwową Rosyjską Orkiestrę Narodową, z którą koncertował po całym świecie. Za sprzeciw wobec polityki Putina został wydalony z kraju, a jego orkiestrę w 2022 roku upaństwowiono. Mikhail Pletnev osiadł w Szwajcarii, zaczął tworzyć też nowy zespół – Orkiestrę Rachmaninowa złożoną w dużej części z muzyków, którzy wyjechali z Rosji.

W Dusznikach–Zdroju Mikhail Pletnev wystąpi jednak z Filharmonią Narodową pod dyrekcją odnoszącego sukcesy za granicą Pawła Kapuły. W namiocie festiwalowym zagrają oba koncerty Chopina w opracowaniu właśnie Pletneva.

100 tys. dolarów dla Aristo Shama

Drugim szczególnie oczekiwanym pianistą jest pochodzący z Hongkongu Aristo Sham, który zaledwie kilka tygodni temu wygrał w USA Konkurs Van Cliburna, otrzymując 100 tys. dol. nagrody. To jedna z najważniejszych rywalizacji pianistycznych na świecie, prawdziwa przepustka do kariery.

29-letni Aristo Sham nie jest zresztą postacią zupełnie nieznaną, zdobył szereg innych konkursowych nagród, a w Dusznikach–Zdroju występował 6 lat temu, bo festiwal przedstawia również wielkie talenty, nim jeszcze zdobędą sławę. Brał też udział w Konkursie Chopinowskim w 2021 roku, odpadł po drugim etapie.

Reklama
Reklama

Piotr Anderszewski i inni

Recitali prawdziwych sław będzie na 80. festiwalu wiele. To choćby ormiańsko-amerykański pianista Sergey Babayan czy laureaci Konkursów Chopinowskich – Kate Liu i Eric Lu, a także  Aimi Kobayashi i Kyohei Sorita, którzy krótko po zdobyciu w 2021 roku nagród w Warszawie zawarli związek małżeński.

Wystąpi ponadto laureat Konkursu Chopinowskiego z 1985 roku, Krzysztof Jabłoński, a przede wszystkim recital dla Dusznik przygotował niezmiennie bardzo oczekiwany w Polsce Piotr Anderszewski. Nie zagra Chopina, zresztą nie on jeden, bo Chopin patronuje temu festiwalowi, ale w wyborach artystów nie jest kompozytorem obowiązkowym.

Czytaj więcej

Muzyka Chopina jest intymnym wyznaniem

80. edycja odbywa się jednak tuż przed kolejnym Konkursem Chopinowskim, w Dusznikach–Zdroju będzie można posłuchać także jego polskich uczestników: Mateusza Dubiela, Krzysztofa Wiercińskiego, Antoniego Kłeczka czy Yehudy Prokopowicza.

Szczegółowy program Festiwalu: https://festival.pl/80-mfch-program/

Wiele okoliczności złożyło się na to, że właśnie do Dusznik–Zdroju chcą przyjeżdżać najwybitniejsi artyści. Lista tych, którzy koncertowali tu latem w ciągu ostatnich 80 lat, jest imponująca i układa się w prawdziwą historię światowej pianistyki.

Co łączy Chopina z Dusznikami

Pozostało jeszcze 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Reklama
Muzyka klasyczna
Konkurs Moniuszkowski. Tylko jedna Polka wystąpi w finale
Muzyka klasyczna
Konkurs Moniuszkowski. Dziewiątka Polaków śpiewa dalej
Muzyka klasyczna
Konkurs Moniuszkowski. Jak śpiewająco zrobić karierę
Muzyka klasyczna
Najmłodsi pianiści zagrają przy pomniku Chopina
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Muzyka klasyczna
Krzysztof Urbański wraca ze świata do Filharmonii Narodowej
Reklama
Reklama