Reklama
Rozwiń

Policjant nie zawsze odzyska zawieszoną część uposażenia

Nawet uniewinniony policjant nie odzyska zawieszonej części uposażenia, jeśli zostanie zwolniony przed ostatecznym rozstrzygnięciem toczącego się przeciwko niemu postępowania. Funkcjonariusz Straży Granicznej czy Służby Więziennej już tak.

Publikacja: 27.12.2014 12:00

Zawieszenie policjanta w czynnościach służbowych, a co za tym idzie zawieszenie połowy jego uposażen

Zawieszenie policjanta w czynnościach służbowych, a co za tym idzie zawieszenie połowy jego uposażenia, ma również wpływ na jego inne uprawnienia. W tym na wysokość świadczeń związanych z jego odejściem ze służby

Foto: Fotorzepa, Maciej Kaczanowski Maciej Kaczanowski

Policjanta zawiesza się w czynnościach służbowych w razie wszczęcia przeciwko niemu postępowania karnego w sprawie o przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego. Jeśli przestępstwo, o jakie obwiniony jest policjant, jest nieumyślne, zawieszenie go w czynnościach służbowych zależy od decyzji przełożonego. Tak wynika z art. 39 ustawy o policji (dalej uop).

W każdej sytuacji jednak, kiedy do takiego zawieszenia dojdzie, policjant musi liczyć się z obniżeniem swoich dochodów. W okresie zawieszenia przysługuje mu bowiem tylko 50 proc. uposażenia. Jego szanse na odzyskanie zawieszonej części pensji zależą nie tylko od wyniku wszczętego przeciwko niemu postępowania, ale i od czasu, w jakim się ono zakończy. Nawet uniewinnienie policjanta nie zawsze oznaczać musi wypłatę drugiej części uposażenia. Pod tym względem przepisy dotyczące policjantów są mniej korzystne niż rozwiązania przyjęte w niektórych innych formacjach mundurowych.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono