L4: Policjanci i strażacy nie stracą na chorobowym

Aż 30 dni w roku będzie mógł spędzić na L4 funkcjonariusz i wciąż otrzymywać pełne uposażenie.

Aktualizacja: 28.10.2016 12:27 Publikacja: 27.10.2016 18:57

L4: Policjanci i strażacy nie stracą na chorobowym

Foto: 123RF

Związki zawodowe przekonały rząd do zmian dotyczących zasad wynagradzania na zwolnieniu lekarskim. Związkowcy domagali się 90 dni pełnopłatnej absencji chorobowej rocznie. Dostaną 30.

Reforma do kosza

– Po konsultacjach w rządzie zrealizujemy postulaty, ale tylko w pewnym zakresie. 30 dni to rozsądne rozwiązanie – zapewnił sam Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych, na posiedzeniu Forum Dialogu Społecznego przy MSW.

Oznacza to cofnięcie reformy z 2014 r. Tak zwana ustawa L4 mundurowych zmniejszyła uposażenia za okres zwolnienia lekarskiego z powodu choroby, która nie ma związku ze służbą, ze 100 do 80 proc. I przyniosła wymierne rezultaty: w ciągu roku niemal o 30 proc. spadła liczba funkcjonariuszy przebywających na zwolnieniach. Rekordzistą było Biuro Ochrony Rządu – tam liczba osób na L4 spadła o 37 proc. W ten sposób zaoszczędzono 25 mln 668 tys. zł, które przeznaczono na nagrody dla funkcjonariuszy zastępujących koleżanki i kolegów na zwolnieniach. Funkcjonariusze nie byli jednak zadowoleni ze zmian.

Po zmianach zaproponowanych przez ministra Błaszczaka funkcjonariusze służb podległych MSW nie odczują skutków finansowych nieobecności z powodu choroby, jeśli zwolnienie będzie trwało krócej niż 30 dni w roku.

– To nasz wspólny sukces. Widać tu dobrą zmianę. W wielu państwach europejskich zwolnienia lekarskie funkcjonariuszy są pełnopłatne – chwalił zmiany Grzegorz Nems z NSZZ Policjantów.

Za i przeciw

Funkcjonariusze wskazują na niedostatki reformy z 2014 r. Wielu z nich po powrocie ze zwolnienia, aby odrobić zaległości, pracuje w nadgodzinach, za które nie otrzymują pieniędzy. Mundurowy, który chce zachować 100 proc. uposażenia za czas choroby, musi wszcząć postępowanie o uznanie, że jest związana ze szczególnymi warunkami służby. Procedura jest zbiurokratyzowana. Czasem trudno udowodnić, że przeziębienie nie wynika z pełnienia służby podczas mrozów czy deszczu.

Gen. Adam Rapacki zmianę ocenia negatywnie.

- Nie wszyscy mundurowi pracują w terenie. Co więcej, wiele grup zawodowych pracuje na zewnątrz i nie mają pełnopłatnego zwolnienia – mówi. I dodaje, że zmiana nie będzie bezkosztowa, a zapłacą za nią wszyscy podatnicy.– Dzięki zmniejszeniu absencji chorobowych codziennie na służbie jest o kilka tysięcy funkcjonariuszy więcej – mówi.

Mariusz Błaszczak przekonywał związkowców, że zmiana będzie łatwa do uzasadnienia opinii publicznej. – Specyfika służby wymaga, żeby była pełniona na zewnątrz, co może wywoływać zachorowania – mówił Błaszczak. – Zmiany nie będą miały konsekwencji finansowych. Środki zaoszczędzone na zwolnieniach lekarskich funkcjonariuszy były bowiem przeznaczane na nagrody dla zastępujących ich kolegów. Teraz zostaną przesunięte.

Związki zawodowe przekonały rząd do zmian dotyczących zasad wynagradzania na zwolnieniu lekarskim. Związkowcy domagali się 90 dni pełnopłatnej absencji chorobowej rocznie. Dostaną 30.

Reforma do kosza

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo dla Ciebie
Prof. Andrzej Kidyba: decyzja o odsunięciu mnie od zajęć jest skandaliczna
Aplikacje i egzaminy
Nowa KRS nie zostawia suchej nitki na kandydacie Bodnara na dyrektora KSSiP
Edukacja i wychowanie
Duże zmiany w szkołach od 1 września 2024 r. Nowacka podpisała rozporządzenie
Prawo w Firmie
Ta ustawa ma chronić przed hakerami ze Wschodu. Firmy i samorządy protestują
Prawo karne
Prokuratura umarza postępowanie w sprawie Lisa. Posłanka: Nieprawdopodobne uzasadnienie
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy