Staż jubileuszowy policjanta zwiększą studia

Tylko ukończone studia wyższe potwierdzone dyplomem wlicza się do okresu służby, od którego zależy nabycie przez policjanta prawa do jubileuszu.

Publikacja: 05.10.2017 02:00

Staż jubileuszowy policjanta zwiększą studia

Foto: Fotorzepa, Danuta Matloch

Policjantom z długim stażem służby należy się nagroda jubileuszowa. Jej wysokość zależy od posiadanego przez mundurowego okresu służby i wynosi odpowiednio:

- po 20 latach służby – 75 proc.,

- po 25 latach służby – 100 proc.,

- po 30 latach służby – 150 proc.,

- po 35 latach służby – 200 proc.,

- po 40 latach pracy – 300 proc.

miesięcznego uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o stałym charakterze (art. 111 ust. 1 ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o Policji).

Nie tylko lata pracy

Do okresu służby, od którego zależy nabycie prawa do nagrody jubileuszowej, wlicza się – oprócz lat służby i pracy oraz innych okresów uwzględnianych policjantom przy ustalaniu wzrostu uposażenia zasadniczego z tytułu wysługi lat – także czas nauki na studiach w szkole wyższej (§ 1 ust. 1 rozporządzenia MSWiA z 19 czerwca 2002 r. w sprawie okresów wliczanych do okresu służby, od którego zależy nabycie prawa do nagrody jubileuszowej, oraz trybu jej obliczania i wypłacania policjantom; dalej: rozporządzenie w sprawie okresów wliczanych do okresu służby...).

Możliwość uwzględnienia okresu studiów w stażu jubileuszowym potwierdził WSA w Kielcach w wyroku z 15 maja 2013 r. (II SA/Ke 262/13). Orzekł wówczas, że „wliczanie okresów studiów wyższych do okresu służby umożliwia § 1 pkt 2 rozporządzenia z 19 czerwca 2002 r. w sprawie okresów wliczanych do okresu służby, od którego zależy nabycie prawa do nagrody jubileuszowej (DzU nr 100, poz. 913 ze zm.). Przepis ten stanowi wyłącznie podstawę ustalenia prawa do nagrody jubileuszowej".

Konieczny dyplom

Jednak do stażu jubileuszowego można wliczyć wyłącznie okres studiów w szkole wyższej przewidziany programem nauczania w łącznym wymiarze nie większym niż 5 lat. Dodatkowym warunkiem jest uzyskanie dyplomu ich ukończenia. Oznacza to, że osoba, która uzyskała zaliczenia wymagane planem studiów (10 semestrów), lecz nie zdobyła dyplomu ukończenia studiów wyższych, nie może liczyć na uwzględnienie okresu tej nauki do okresu służby, od którego zależy prawo do nagrody jubileuszowej.

Potwierdzenie okresów

Obowiązkiem policjanta jest udokumentowanie swojego prawa do nagrody jubileuszowej, jeśli w jego aktach osobowych brak jest odpowiedniej dokumentacji (§ 1 ust. 2 rozporządzenia w sprawie okresów wliczanych do okresu służby...). Zatem w tym celu powinien on przedłożyć posiadane świadectwa pracy, zaświadczenia lub dyplom ukończenia studiów w szkole wyższej.

podstawa prawna: art. 111 ust. 1 ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o Policji (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 1782 ze zm.)

podstawa prawna: § 1 ust 1 i 2 rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 19 czerwca 2002 r. w sprawie okresów wliczanych do okresu służby, od którego zależy nabycie prawa do nagrody jubileuszowej, oraz trybu jej obliczania i wypłacania policjantom (DzU z 2002 r., nr 100, poz. 913 ze zm.)

Policjantom z długim stażem służby należy się nagroda jubileuszowa. Jej wysokość zależy od posiadanego przez mundurowego okresu służby i wynosi odpowiednio:

- po 20 latach służby – 75 proc.,

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego
Prawo karne
Pierwszy raz pseudokibice w Polsce popełnili przestępstwo polityczne. W tle Rosjanie
Podatki
Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Podatki
Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO