Z dokumentów, jakie firmy przesłały do Urzędu Komunikacji Elektronicznej w ramach konsultacji dokumentacji konkursowej dotyczącej zagospodarowania nowego multipleksu (ósmego) naziemnej telewizji cyfrowej, wynika, że najwięcej wątpliwości budzi podjęta przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji decyzja o tym, by w planowanym nowym pakiecie cyfrowych stacji naziemnych nadawać wyłącznie kanały TVP.
Nie odpowiada to przede wszystkim nadawcom.
Firmy przeciwko dominacji TVP
Z informacji „Rz" wynika, że przeciwko opowiedziały się w swoich opiniach TVN i Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe, do których spółek należą koncesje Fokus TV, Polo TV i Eska TV.
– Przeznaczenie całej pojemności multipleksu na programy TVP, w sytuacji gdy TVP dysponuje już obecnie całą pojemnością multipleksu trzeciego oraz jedną ósmą multipleksu pierwszego (na program TVP ABC) spowoduje dominację TVP na rynku programów telewizyjnych rozpowszechnianych drogą naziemną. Dominacja ta następnie przeniesie się na rynek sprzedaży czasu reklamowego w tych programach – zauważają w piśmie Maciej Maciejowski i Edward Miszczak z zarządu TVN. Jak dodają, dysponowanie przez nadawcę publicznego ponad połową pojemności multipleksów naziemnych tworzy „warunki techniczne do powstania dominacji ekonomicznej na rynkach właściwych związanych z telewizją naziemną".
Lapidarniej przeciwko planowi KRRiT wypowiadają się ZPR. Postulują zrezygnowanie w dokumentacji z przeznaczania całego nowego multipleksu na stacje TVP i umożliwienie tam nadawania po prostu stacji mających koncesję KRRiT na nadawanie w Polsce.