fikcja literacka - Grzegorz Kopaczewski „Huta” (Czarne)
– żywa i inteligentna powieść, której akcja rozgrywa się w 2008 roku w Katowicach. „Huta” to ambitna social fiction z elementami antyutopii i zarazem przykład udanej zabawy dyskursem naukowym. Jedna z tych powieści popularnych, które nie tylko bawią, ale i dają do myślenia.
literatura faktu - Thomas Urban „Utracone ojczyzny. Wypędzenia Niemców i Polaków w XX wieku” (Czytelnik)
– rzeczowe, dobrze udokumentowane opracowanie tytułowego problemu podjęte przez niemieckiego dziennikarza życzliwego Polsce. Nie znaczy to jednak, że w sporach o krzywdy Urban bierze naszą stronę. Chce być po stronie faktów, liczb, konkretów. I to mu się udaje.
fikcja literacka Gustaw Herling-Grudziński „Wiek biblijny i śmierć” (Wydawnictwo Literackie)
– ostatni, odnaleziony przypadkiem, utwór pisarza, z wątkami autobiograficznymi (podróż do Abruzji śladami żony), przedstawiający losy 130-letniego Żyda w czasach faszyzmu. Przewrotna opowieść o roli historii w życiu jednostki.
literatura faktu - Bogusław Kierc „Rafał Wojaczek. Prawdziwe życie bohatera” (W.A.B.)
– biografia tragicznie zmarłego poety, legendy pokolenia ’68. Żywo napisana książka ujawniająca wiele nieznanych faktów z życia prywatnego Wojaczka.
fikcja literacka - Charles Peguy „Przedsionek tajemnicy drugiej cnoty” (Wyd. Karmelitów Bosych)
– sławny, poruszający poemat z 1911 roku, a może raczej poetycka medytacja nad drugą cnotą kardynalną – Nadzieją. Tekst stał się kamieniem milowym w niezwykłej drodze, jaką przeszedł Peguy od socjalizmu do katolicyzmu i nacjonalizmu.
literatura faktu - Thomas Stearns Eliot „Chrześcijaństwo, kultura, polityka” (Wydawnictwo UW)
– uwagi wielkiego poety o słabościach liberalizmu, idei społeczeństwa chrześcijańskiego, kulturze jako wcieleniu religii danego narodu, wreszcie o jedności kultury europejskiej wciąż brzmią aktualnie. Zwracam uwagę na mało znane, arcyciekawe szkice o faszyzmie i o Machiavellim.
fikcja literacka - Thomas Stearns Eliot „W moim początku jest mój kres” (Wydawnictwo Świat Książki)
– zaledwie tak mało trzeba napisać, żeby stać się klasykiem poezji XX wieku. Co prawda wiersze zebrane Rilkego byłyby książką nieco tylko obszerniejszą, a liryki Paula Valéry’ego – nawet skromniejszą. Dzieło najpracowitszego i najwszechstronniejszego z polskich tłumaczy Adama Pomorskiego.
literatura faktu - „Cześć, starenia! Wspomnienia o Zbyszku Cybulskim”. Zebrała i opracowała Mariola Pryzwan (PIW)
– chyba to już ostatnia książka wspomnieniowa o wielkim aktorze, który – gdyby nie tragedia na wrocławskim dworcu – skończyłby właśnie 80 lat. Pięknie wydany, bogato zilustrowany tom mówi przede wszystkim o niespełnieniu.