Nowy minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski wśród zadań na najbliższy okres wymienił zadbanie o prawo autorskie i prawo ochrony zabytków. Mówił też o zamyśle zmiany charakteru funkcjonowania Instytutu im. Adama Mickiewicza. – Uważam, że powinniśmy iść w kierunku Instytutu Cervantesa albo Goethego – powiedział minister.
Ludzi książki z pewnością bardzo interesują oczekiwane zmiany w prawie autorskim, zasady prowadzenia działalności kulturalnej, a także promocja naszej kultury za granicą, a w tym zakresie szczególnie współdziałanie Instytutu im. Adama Mickiewicza z Instytutem Książki, który podejmuje takie same działania, lecz tylko w jednej dziedzinie. Ale w tej chwili żadna z tych spraw nie jest najważniejsza, bo na rynku książki nerwowe oczekiwanie na zapowiedzianą na 4 grudnia decyzję ECOFIN (rady unijnych ministrów finansów), która może przedłużyć do końca 2010 roku obowiązującą obecnie w Polsce zerową stawkę VAT na sprzedaż książek i prasy specjalistycznej. Szkoda więc, że nie padło na ten temat żadne ministerialne słowo, co byłoby potwierdzeniem znajomości problemu, którym środowisko książki żyje od wielu miesięcy. Sekundują mu w tym najbardziej zainteresowani, czyli czytelnicy, bo wprowadzenie przewidzianej zresztą w naszym traktacie akcesyjnym do Unii Europejskiej stawki 7-procentowej, która miała obowiązywać od początku przyszłego roku, spowodowałoby ewidentne podniesienie ceny książek. Poprzedni minister zdecydowanie popierał tę sprawę, chociaż pomimo złożonych jeszcze w maju deklaracji niewiele mógł sam zrobić przy widocznym braku zainteresowania resortu finansów. Przypadek jednak sprawił, że na unijnych szczytach doszło do sporego zamieszania i sprawa ponownie wróciła na tapetę.
Trwające do niedzieli XVI Targi Książki Historycznej w Warszawie rozpoczęły się tradycyjnie od wręczenia nagród Klio. Nagrody I stopnia otrzymali: Władysław Duczko („Ruś wikingów” – w kategorii autorskiej), Małgorzata Karpińska („»Nie ma Mikołaja!« Starania o kształt sejmu w powstaniu listopadowym 1830 –1831” – kategoria monografia naukowa), w kategorii edytorskiej: Wydawnictwo Demart („Polaków dzieje malowane”), Bernardinum i Bellona („Ilustrowany przewodnik heraldyczny” Ryszarda T. Komorowskiego), Bellona („Najwspanialsze miejsca pielgrzymkowe”). W kategorii varsaviana nagrodę I stopnia przyznano Fundacji Warszawa Walczy 1939 – 1945 za edycję Wielkiej Ilustrowanej Encyklopedii Powstania Warszawskiego. Nagrodę im. prof. Jerzego Skowronka otrzymał Społeczny Instytut Wydawniczy Znak za pracę Adama Zamoyskiego „1812. Wojna z Rosją”, a wyróżnienie Zbigniew Dunin-Wilczyński za pracę „Legia Honorowa”. Wśród członków Porozumienia Wydawców Książki Historycznej, które ustanowiło nagrodę Klio, pojawiają się głosy, by uczynić ją bardziej prestiżową i dostrzegalną przez media poprzez skasowanie czterech kategorii i przyznawanie jednej nagrody głównej.
Ustępujący minister Kazimierz M. Ujazdowski powołał na nową kadencję Radę Programową Instytutu Książki w składzie: Jolanta Choińska-Mika, Krzysztof Koehler, Teresa Kostkiewiczowa, Miłowit Kuniński, Tomasz Makowski, Piotr Marciszuk, Marek Nowakowski, Joanna Papuzińska i Jerzy Zdrada. Na przewodniczącego rady wybrano Piotra Marciszuka, prezesa Polskiej Izby Książki.
Krzysztof Bąk otrzymał przyznaną pod raz 25. Nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczówny za debiutancki tomik „Znaki wodne” (Staromiejski Dom Kultury). Jury Nagrody im. prof. Jerzego Skowronka przyznało nagrodę za rok 2007 Społecznemu Instytutowi Wydawniczemu Znak za pracę Adama Zamoyskiego „1812. Wojna z Rosją”.