Niewielka, lecz doskonała powieść o niezdolności ludzi do budowania własnego życia. I to nie z powodu popełnionych błędów, lecz fatum, które czasami na nas spada.
7 Doris Lessing „Pamiętnik przetrwania”. Tłum. Bogdan Baran (Wydawnictwo Literackie)
Ta powieść wydana po raz pierwszy w roku 1974 byłaby skazana w Polsce na zapomnienie, gdyby nie przyznano pisarce literackiej Nagrody Nobla w roku 2007. Książka o niezwykłym poczuciu odpowiedzialności za los ludzi (dzieci), których opieki się podjęliśmy. Lektura, która daje pocieszenie.
8 Trudi Canavan „Gildia magów”. Tłum. Agnieszka Fulińska (Galeria Książki)
Kupiłem (cena zaskakująco wysoka – 35,90 zł) i z poczucia obowiązku przeczytałem. Cóż, książek z dziedziny fantasy wydaje się na świecie dziesiątki tysięcy tytułów. I ta, opowiadająca historię dziewczynki, która staje się, chyba wbrew sobie, magiem, niczym szczególnym się nie wyróżnia. Wydaje mi się, że zamiast pisać wielką trylogię, australijska pisarka powinna zająć się obserwacją kangurów. To znacznie ciekawsze.
9 Carlos Ruiz Zafon „Cień wiatru”. Tłum. Beata Fabjańska-Potapczuk, Carlos Marrodan Casas (Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza SA)
Mój osobisty egzemplarz nieustannie krąży wśród przyjaciół, znajomych i studentów. Przybywają zatem ciągle rzesze czytelników, które dowiedziały się o tej powieści dzięki szeptanej famie. Chwała jej za to.
10 Ildefonso Falcones „Katedra w Barcelonie”. Tłum. Magdalena Płachta (Wydawnictwo Albatros Andrzej Kuryłowicz)
Powieść powoli przechodzi do historii polskiego czytelnictwa, ale przy okazji dowodzi słuszności tezy Umberto Eco o uniwersalnych mechanizmach odbioru zakorzenionych w ludzkiej emocjonalności.
1 Grzegorz Miecugow, Tomasz Sianecki „Kontaktowi, czyli szklarze bez kitu” (Świat Książki)
Dowcipnie i zgrabnie opowiedziana, z wieloma biograficznymi odniesieniami autorów, historia telewizyjnego programu będącego mentalną twierdzą dla ludzi, którzy nie polubili polskiej rzeczywistości w latach 2005 – 2007. Program ma się świetnie, mimo zmiany politycznej. To socjologiczny fenomen.
2 Paweł Jasienica „Pamiętnik” (wstęp i zakończenie Władysław Bartoszewski) (Prószyński i S-ka)
Pięknie zapisana historia życia jednego z najwybitniejszych polskich historycznych eseistów XX wieku. Szkoda tylko, że niedokończona. Autor zmarł, najpewniej zaszczuty publicznymi oskarżeniami Władysława Gomułki.
3 Tomasz Lis „PIS-neyland” (Świat Książki)
Porzucając neutralność, powiem, że trafia do mojej prymitywnej psychiki socjologa zasadnicze przesłanie zbioru felietonów autora. Czytałem je z wielką przyjemnością.
4 Paulo Coelho „Życie. Myśli zebrane” (Świat Książki)
Ten tomik zawierający myśli i sentencje wybrane z dzieł brazylijskiego pisarza warto polecić autorom wielkich książek, w których sens się rozmywa. Widać, że czytelnicy potrzebują do życia krótkich wskazówek, a nie wzniosłych, ogromnych dzieł.
5 Jeremy Clarkson „Motoświat” (Insignis)
Fascynacja samochodami ma wiele pięknych wymiarów. Włoski profesor stwierdza: „Oczywiście, że mamy we Włoszech ograniczenie prędkości. Jest nim maksymalna prędkość twojego samochodu”.
6 Waldemar Łysiak „Talleyrand. Droga Mefistofelesa” (Nobilis)
Kompetentnie i z pasją napisana historia francuskiego dyplomaty, który stał się symbolem skuteczności i politycznego cynizmu.
7 Paweł Zuchniewicz „Wujek Karol. Młode lata papieża” (Prószyński i S-ka)
Opis okresu po powrocie ze studiów w Rzymie. Duszpasterstwo w ciężkich stalinowskich latach.
8 Małgorzata Musierowicz „Musierowicz na gwiazdkę” (Akapit Press)
Piękna gawęda o świętach Bożego Narodzenia wpisana w historię rodziny.
9 Czas ciekawy, czas niespokojny” Z Leszkiem Kołakowskim rozmawia Zbigniew Mentzel (Wydawnictwo Znak)
Po wielu latach wielki polski filozof zgodził się opowiedzieć o sobie. Ta narracja pokazuje także tragiczne skutki fascynacji marksizmem.
10 „Władysław Bartoszewski. Wywiad rzeka”. Rozmawia Michał Komar(Świat Książki)
Życie i poglądy jednego z najbardziej znanych polskich intelektualistów. Doskonała lektura.