„Siła i solidarność. Strategia NATO 1949 – 1989” autorstwa obecnego ambasadora RP w Waszyngtonie Roberta Kupieckiego to pierwsza w naszym kraju naukowa synteza tego, jak powstało i rozwijało się NATO. Trudno o bardziej kompetentnego autora. Jako historyk ambasador Kupiecki ma odpowiedni warsztat naukowy, jako praktyk – były uczestnik negocjacji w sprawie naszego wejścia do NATO, potem zastępca szefa naszej misji przy kwaterze głównej sojuszu – głęboki zasób osobistych doświadczeń. Jak zauważa były szef polskiej dyplomacji profesor Adam Daniel Rotfeld, efektem jest „dzieło, którego wartość trudno przecenić”.
„Siła i solidarność” nie jest lekturą łatwą: trudno polecić ją na plażę czy jako lekturę do poduszki. Wymaga od czytelnika skupienia, ale w zamian daje możliwość zrozumienia mechanizmów, jakimi rządzi się ten najbardziej niezwykły sojusz militarny w historii świata. Autor opowiada o tym, jak z biegiem lat sojusz krzepł wokół poczucia wspólnych demokratycznych wartości i świadomości wspólnego źródła zagrożenia – Związku Radzieckiego.
„Siła i solidarność” obejmuje okres tylko do upadku ZSRR. Książka daje jednak podstawy do tego, by zrozumieć dzisiejsze wyzwania stojące przed NATO.
Wobec braku jednego wroga i jednolitego postrzegania głównych źródeł zagrożeń sojusz przechodzi dziś być może najpoważniejszą próbę. Bez zrozumienia jego historii ciężko jest jednak w pełni docenić wagę tego wyzwania.
[ramka]Robert Kupiecki